Powiedz nie dla kości

Organizacja FDA (Food and Drug Administration) ostrzega przed dawaniem kości swojemu psu. Pracownicy proszą byś zastanowił się dwa razy zanim dasz kolejną kość swojemu ulubieńcowi. Zobacz dlaczego.

„Niektórym ludziom wydaje się, że dawanie kości np. z szynki czy pieczeni jest dla psów bezpieczne” mówi Carmela Stamper, weterynarz z Ośrodka Medycyny Weterynaryjnej FDA. „Kości są niebezpieczne, niezależnie od rozmiaru. Dawanie kości psu może skończyć się wizytą u weterynarza, być może operacją, a nawet śmiercią – w skrajnych przypadkach.”
„Upewnijcie się państwo, że pozbywacie się kości ze swoich posiłków w taki sposób, aby psy nie miały do nich dostępu” – dodaje Stamper, która zaleca również by wynieść śmieci od razu po wyrzuceniu kości lub umieścić je w takim miejscu, aby psy do nich nie dosięgały. „I zwracajcie uwagę na to, co podnosi wasz pies w czasie spacerów po okolicy – nie pozwalajcie zbliżyć się im do obiektów leżących w trawie. Nigdy nie wiadomo co może znaleźć”.


Poniżej 10 powodów, dla których nie warto rzucać kości psom:

  1. Złamane zęby. Może skończyć się kosztowna wizytą u psiego dentysty.
  2. Skaleczenia ust lub języka. To może być bardzo krwawa i niechlujna sprawa. Prawdopodobnie skończy się na wizycie u weterynarza.
  3. Kość może wbić się w dolną szczękę naszego ulubieńca. Nie dość, że będzie to bolesne przeżycie dla psa, to również dla nas – podobnie jak w poprzednim wypadku uderzy nas po kieszeni.
  4. Kość utknie w przełyku. Pies może się krztusić, próbując zwrócić kawałek kości. Może zajść potrzeba wizyty u weterynarza.
  5. Kość utknie w tchawicy. Może się to zdarzyć przypadkiem podczas wdechu. To już sytuacja awaryjna. Pies może mieć trudności z oddychaniem. Należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
  6. Kość utkwi w brzuchu. Pierwszy etap, czyli połknięcie przeszła idealnie, ale może okazać się, że kawałek był za duży.  Zależności od rozmiarów kości potrzebna będzie operacja lub zabieg endoskopii. Weterynarz używa długiej rurki z wbudowaną kamerą. Następnie użyje specjalnych narzędzi w celu usunięcia niechcianego kawałka kości z żołądka.
  7. Kość utkwi w jelitach. Tutaj niestety potrzebna już będzie operacja.
  8. Zaparcia z powodu kawałków kości. Twój pies może mieć problemy z wypróżnieniem, ponieważ kawałki kości mają ostre zakończenia i wędrując przez jelito grube lub odbytnicę mogą uszkadzać jego wewnętrzna stronę. Może to sprawiać psu ból i będzie trzeba udać się do weterynarza.
  9. Krwawienie z odbytnicy.  Bardzo niebezpieczne dla psa i trzeba niezwłocznie udać siędo weterynarza.
  10. Zapalenie otrzewnej. Ta paskudna, trudna w leczeniu infekcja bakteryjna brzucha, występuje wtedy, gdy kawałki kości uszkadzają jelita. Pies będzie potrzebowała opieki weterynaryjnej, ponieważ infekcja może go zabić

„Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o alternatywach dla kości” – mówi Stamper. „Jest wiele podobnych do kości produktów, zrobionych z materiałów, które nie zaszkodzą twojemu psu i które będzie mógł bezpiecznie przeżuwać. Ale zawsze nadzoruj swojego psa kiedy je coś co wymaga przeżuwania, zwłaszcza kiedy jest to pierwszy raz kiedy spożywa ten produkt. I jeżeli zachowuje się w stylu ‘To nie wygląda normalnie’ udaj się niezwłocznie to weterynarza”.

Kategoria: