Dlaczego psy wymiotują?

Praktycznie każdemu psu zdarzyło się wymiotować. Jest to jeden z częściej występujących objawów niedyspozycji zwierzęcia. Czasami wywoływany jest umyślnie przez zwierzę a czasami jest wynikiem choroby.

Do wymiotów — wydalania treści żołądka i dwunastnicy na zewnątrz poprzez jamę ustną dochodzi w wyniku odruchowego (ośrodek wymiotów znajduje się w rdzeniu przedłużonym) skoordynowanego działania przewodu pokarmowego, układu mięśniowo szkieletowego w połączeniu z tłocznią brzuszną, układu oddechowego i nerwowego. Zwrócona treść pokarmowa ma z reguły pH kwaśne, jest kompozycją częściowo strawionego pokarmu, śluzu, nabłonka, soku żołądka i jelit, krwi i kuleczek tłuszczu.„1

Szybkość i ilość zjadanego pokarmu

Psy wymiotują dość często. Nie myśl jednak, że to skutek szybkiego pochłaniania pokarmu. Wśród tych zwierząt jest to całkowicie normalne. To ich spuścizna po przodkach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wydaje ci się, twój pies robi to zbyt łapczywie, zafunduj mu specjalna miskę z przedziałami. To nieco poprawi jego maniery przy stole. Przy wolniejszym jedzeniu będzie czuł odczuwał większą sytość i zadowolenie z posiłku.

Inna sprawa to spożycie zbyt dużej ilości pokarmu. Najważniejsze by pies dostawał swoje posiłki o równych porach. Jeżeli nie będzie wiedział, kiedy dostanie kolejną porcję, to będzie starał się zjeść jak najwięcej na raz, powodując tym samym przepełnienie żołądka prowadzące do wymiotów. Inną sprawą jest nieodpowiednia dieta, lub jej nagła zmiana prowadząca do zapalenia śluzówki żołądka. To powoduje również wymioty a czasami biegunkę. Jeżeli przykładowo pies dostawał do tej pory ryż wymieszany z wątróbką a chcemy go nauczyć jedzenia suchej karmy, to zmianę diety należy rozłożyć co najmniej na tydzień. Po trochu, do ryżu dodawać karmę, aż całkowicie go zastąpimy.

Ciekawość to pierwszy stopień do…

Psy mają nieodpartą chęć gryzienia i próbowania wszystkiego, co wpadnie im pod pysk – w szczególności szczeniaki. Do tych produktów zaliczamy: brud, piasek, pościel, zabawki czy nawet folię. U dorosłych psów wymioty dodatkowo mogą być spowodowane zjadanymi {kośćmi} (zobacz, dlaczego psy nie powinny jeść kości), surowym pokarmem, śmieciami, padliną lub odchodami. Jednak o ile u młodych psów jedzenie wszystkiego jest oznaką ciekawości, o tyle w przypadku starszych świadczyć to może o braku jakiegoś składnika w diecie. Najlepiej przeanalizować ten fakt ze swoim weterynarzem.

Bardzo łatwo rozpoznasz czy pies ma zamiar zwymiotować. Najczęściej zaczyna być niespokojny, ma przyspieszone tętno, napina się czasami wstaje i chodzi szukając sobie miejsca. Zauważysz również zwiększone wydzielanie śliny. Dzieje się tak na kilka minut przed zwróceniem pokarmu. Ostatnim etapem – tuż przed – jest wydawanie charakterystycznych odgłosów. Właściciele tłumaczą sobie wymioty najczęściej nieodpowiednim jedzeniem: pies na krótki czas przed zwymiotowaniem jadł np. trawę, lub znowu coś znalazł na ziemi i mimo zakazów zjadł to, być może była to nieświeża padlina czy zakopana kość, albo napił się zbyt zimnej wody. Po wymiotach pies będzie odwodniony. Zwiększy się jego pragnienie. Utracone składniki i elektrolity będzie musiał uzupełnić ponownie. Jednak, jeżeli sytuacja powtarza się zbyt często należy udać się do kliniki weterynaryjnej.

Wymioty wywoływane chorobami

Wymiotowanie u psa może być pierwszą i jedyną oznaką choroby u psa. Może to być nieżyt żołądka, który jest skutkiem stanu zapalnego. Najczęstszą przyczyną jest zjedzenie jakiś śmieci lub padliny albo czegoś z dodatkiem związków chemicznych. Choroby żołądka zajmują drugie miejsce na liście najczęściej występujących chorób u psów. Przy połączeniu wymiotów i biegunki można być praktycznie pewnym, że jest to choroba układu pokarmowego. Wizyta w ośrodku weterynaryjnym jest wtedy nieunikniona.

Pamiętajmy, że wymiotów nigdy nie należy bagatelizować, i jeśli masz wątpliwości co do tego czy twój pies nie zwraca pokarmów zbyt często, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

1 Tomasz Borkowski, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES"

Kategoria: