Dlaczego socjalizacja psów jest tak ważna?

Jeśli nie chcesz mieć problemów z zachowaniami swojego czworonoga, musisz poświęcić czas na jego socjalizację już od szczenięcia.

Jest to niezwykle ważne. Porażka w tej domenie będzie się ciągnąć za tobą przez długie lata. Wszelkie złe zachowania w stosunku do innych psów, agresywność czy złe maniery wśród ludzi i zwierząt – zwłaszcza w miejscach publicznych – wynikają właśnie z nieodpowiedniej socjalizacji szczenięcia. Wszyscy treserzy i doświadczeni właściciele na pewno się zgodzą, że zaniedbanie socjalizacji to najczęściej popełniany błąd przez ludzi, którzy po raz pierwszy kupują psa.

Socjalizację rozpoczynamy bardzo wcześnie

Wczesne poznawanie nowych psów będzie miało decydujący, oczywiście pozytywny wpływ na dalsze życie naszego pupila. Dzięki przyzwyczajeniu się do obecności innych szczeniaków i ludzi łatwiej dostosuje się do życia w społeczeństwie i ciągle zmieniającego się otoczenia. Nie będzie tym rozkojarzony. Po prostu uzna to za naturalną kolej rzeczy.

Jeśli nie przyłożymy się do socjalizacji, każda nowa sytuacja będzie dla naszego psa stresująca. Nasi podopieczni mogą wtedy stać się agresywni lub bać się nowo poznanych ludzi i zwierząt. Zwiększa się też prawdopodobieństwo zaatakowania i ugryzienia nieznanej osoby czy psa.

Proces socjalizacji rozpoczyna się już kiedy szczenię jest jeszcze przy matce wraz z innymi pieskami. Jest to okres od trzeciego do czwartego tygodnia. Uczy się psiego języka ciała i psich zachowań poprzez zabawę z rodzeństwem z miotu. Ważne jest by hodowca również poświęcał czas na zabawę z psami zapewniając im pozytywne wrażenia z interakcji z człowiekiem. Przy spotkaniu ze sprzedawcą nie bójmy się o to pytać.

Idealnym okresem do sprowadzenia psa do domu jest ósmy tydzień. To właśnie w okresie od ósmego do dwunastego tygodnia, psy są bardzo otwarte na naukę i nowe doświadczenia. Proces socjalizacji powinien rozpocząć się właśnie wtedy, kiedy możemy sobie zapewnić zapanowanie nad prawidłowym rozwojem zachowań społecznych psa.

Niezwykle istotne jest by zapraszać do siebie przyjaciół z dobrze ułożonymi psami. Można też poznawać je z dziećmi – ale tylko z tymi, które wiedzą jak bawić się z psem nie robiąc mu krzywdy. Dzięki takiemu treningowi psy będą spokojne i zrelaksowane w czasie kolejnych wizyt znajomych.

Przedszkole dla szczeniąt

Mimo, że nie są jeszcze tak popularne w Polsce warto o nich pomyśleć jeśli mamy do nich dostęp. Pozwoli to na rozwinięcie zdolności komunikacyjnych naszego szczenięcia. Zabawy z przedstawicielami innych ras w podobnym wieku wyjdą mu tylko na dobre. Zaczniemy też powoli uczyć psa posłuszeństwa. Takie przedszkole to świetne miejsce zapewniające prawidłowy rozwój więzi między psem a właścicielem.

Świetnym pomysłem będzie zabieranie pupila do parków, w których spotykają się właściciele czworonogów. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, należy pamiętać o szczepieniach by pies nie złapał jakiejś choroby.

Najważniejsze słowo w czasie nauki

To oczywiście jego imię. Musi je znać i reagować na nie pozytywnie. Znacznie ułatwia to przeprowadzenie socjalizacji. Używaj jego imienia tylko w pozytywnych sytuacjach. Nie stresuj go krzycząc jego imię, gdy coś źle zrobi. Imię powinno przywoływać pozytywne emocje.

Zdolność do nauki jest mniejsza lub większa, ale kryje się w każdym psie. Szczeniak rozpoczyna naukę w momencie wejścia do domu. Zaczyna naukę o tobie i twoich zachowaniach. Nawet jeśli nie zauważasz swoich dziwnych zachowań, uwierz nam, szczeniak je dostrzeże. Jego zdolność do nauki rośnie i największa będzie po pierwszym roku. Mimo że przestanie rosnąć w sensie fizycznym, to uczyć będzie się przez całe życie, zupełnie jak człowiek. Wczesna socjalizacja da ci dobre podstawy do dalszego szkolenia, ponieważ pies nie będzie niczym rozproszony. 

Bardzo ważne jest wystawianie szczenięcia na różne sytuacje. Nie możemy jednak dopuścić do tego że będzie nimi przerażony. Trzeba to robić powoli, nie spiesząc się. W przeciwnym wypadku pies będzie miał złe wspomnienia i nie będzie akceptował podobnych zdarzeń w przyszłości.

Socjalizacja psa wymaga wiele poświęceń i mnóstwa czasu. Jest to jednak inwestycja w przyszłość, której na pewno nie będziemy żałować.

Kategoria: