Dlaczego psy szczekają? 10 najpopularniejszych szczeknięć

O ile nie jesteś właścicielem rasy Basenji (znany z tego, że jest bardzo cichym psem) to istnieje duża szansa, iż twój pies czasami urządza/urządzał sobie sesje szczekania doprowadzając do szału sąsiadów. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego to robi. Cóż, nie zastanawiaj się dłużej. Przedstawiamy 10 różnych rodzajów szczekania...
  1. Ciągłe szybkie szczekanie o średnim tonie można interpretować w ten sposób „zwołaj stado, prawdopodobnie mamy problem, ktoś wchodzi na nasze terytorium”. Jednak jeżeli będzie trochę wolniejsze i niższe, ale nadal ciągłe to znaczy, że intruz jest już blisko a pies jest gotowy do obrony.

  2. Szczeknięcia po trzy, cztery razy, ale z przerwami między nimi, średni ton. W ten sposób psy informują lidera stada o potencjalnym zagrożeniu, które dostrzegły

  3. Wydłużone i bezustanne szczekanie ze średnimi przerwami między każdą „mową” oznacza, że pies czuje się samotny. Znaczy mniej więcej tyle „Jest tam ktoś? Jestem samotny i potrzebuję towarzystwa”. Najczęstszą przyczyną takich zachowań, jest pozostawienie psa bez opieki na dłuższy czas.

  4. Jedno lub dwa krótkie, ostre szczeknięcia o średnim tonie: „Cześć witam”. To najczęstszy odgłos wydawany przy powitaniu.

  5. Pojedyncze, ostre szczeknięcie obniżony ton: „Przestań to robić!”. Bardzo często wydawane przez matkę w stosunku do szczeniąt, kiedy rozpoczyna ich wychowywanie. Może też oznaczać zdenerwowanie psa, np. po nagłym przerwaniu snu, lub kiedy za mocno pociągniemy włosy w czasie czesania sierści.

  6. Pojedyncze, ostre szczeknięcie o wysokim tonie: „Co to?” lub „Hmm?” Odgłos zaskoczenia lub zdziwienia. Jeśli powtarza się kilkakrotnie to pies chce zaakcentować zmienność sytuacji. Coś w stylu „Chodź, zobacz to”. Taki sam typ szczeknięcia, ale nie tak krótki i ostry, oznacza „Chodź tu!”.

    Wiele psów użyje tego rodzaju szczeknięcia pod drzwiami aby dać do zrozumienia właścicielowi, że chcą opuścić mieszkanie. Jeżeli trochę obniży ton to chce powiedzieć „Świetnie!”. Często np. na widok miski z jedzeniem.

  7. Krótki skowyt lub bardzo krótkie wysokie szczeknięcie: „Auć”. To reakcja na nagły, niespodziewany ból.

  8. Seria skowytów: „Jestem ranny”, „Jestem naprawdę przerażony”. Reakcja na poważny ból i strach.

  9. Lekko jąkające szczeknięcie o średnim tonie, coś w stylu „ruff”. Tak pies daje znać, że jest gotowy na zabawę.

  10. Narastające szczekanie. Ciężko jest to opisać. Jednak jeśli je słyszeliście to na pewno wiecie o co chodzi. Zazwyczaj jest to seria szczeknięć, z których pierwsze zaczyna się średnim tonem a ostatnie wysokim, ale nie tak jak w przypadku jęknięcia. Oznacza to mniej więcej: „To świetna zabawa”. Pies okazuje swoje zadowolenie i ekscytację podczas zabawy.   

Kategoria: