Jak widzą psy

Wiele osób wciąż myśli, że ich czworonożni przyjaciele żyją w czarno-białym świecie, jak bohaterowie starych filmów, nie potrafiąc odróżniać kolorów.

„Biedny Azor nie może nawet cieszyć się ze swojego czerwonego sweterka, który mu podarowaliśmy lub tej niebieskiej piłki, którą tak uwielbia aportować.” – to częste wyobrażenie tego jak widzą psy. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy aby na pewno dla psa jest  to tylko szara kulka tocząca się po szarej trawie? Jak się okazuje nie jest to do końca prawdą.

W zasadzie do niedawna, a właściwie do 1990 roku myślano, iż psy nie potrafią w ogóle rozróżniać kolorów. Po zaawansowanych badaniach naukowcy znaleźli w siatkówce zwierzęcia czułe na kolor elementy (czopki).

Oko psa ma znacznie mniej tych elementów niż ludzkie, więc zdolność postrzegania barw jest znacznie mniejsza. Kolory, które widzą zwierzęta nie są tak pełne i jaskrawe. Jednak mimo wszystko psy postrzegają barwy.

Poniższa ilustracja pozwoli wam na lepsze porównanie. 

Pomijając fakt, że są to tylko domysły, to jednak wielu naukowców wierzy, iż psy mogą widzieć  właśnie w takim spektrum. Miałoby to sens z ewolucyjnego punktu widzenia. Dobre postrzeganie głębi i ostrość obrazu są potrzebne naczelnym np. do celnego przeskakiwania z gałęzi na gałąź. Widzenie w znacznie większej ilości barw pozwala naczelnym na wybranie najbardziej dojrzałych i  odżywczych owoców. Psy natomiast są znacznie lepiej dostosowane do nocnego trybu życia i lepszego wypatrywania zakamuflowanej ofiary. 

Po przeanalizowaniu rysunku zauważyć można, że psy nie widzą kolorów od czerwonego do zielonego – trochę przypomina to sytuację daltonistów, którzy również nie rozróżniają właśnie zielonego i czerwonego. Najprościej rzecz ujmując jest to spowodowane posiadaniem tylko dwóch rodzajów pręcików (elementów światłoczułych)  zamiast trzech jak u normalnych ludzi.

Psy widzą świat jaśniejszym ale mniej szczegółowym. Dzieje się tak za sprawą większej niż u ludzi liczby pręcików, które pozwalają psom na lepsze widzenie w słabym świetle. Uważa się też, że psy potrafią dostrzec o wiele więcej odcieni szarości niż ludzie. Dzięki temu psy, podobnie jak koty, bardzo dobrze radzą sobie w ciemności.

Nasze czworonogi  są zwierzętami krótkowzrocznymi i nie widzą dobrze powyżej 6-7 metrów. Powyżej tego limitu są w stanie dostrzec ruch, jednak nie zobaczą detali. Tym sposobem odróżnią Ciebie od np. drzewa. 

Mimo, iż szersze rozmieszczenie oczu sprawia, że psy mają większe pole widzenia to jednak nie potrafią one dobrze określić odległości. Jest to spowodowane tym, że nałożenie pola widzenia każdego oka  jest równe 100 stopniom. To jest właśnie obszar na którym skupia się pies. U człowieka nałożenie tego pola wynosi 140 stopni co można porównać na poniższym rysunku.

pole widzenia

 Na koniec zapraszamy do galerii gdzie można zobaczyć wyobrażenia jak widzi pies.

Galeria (5):

Kategoria: