Chart szkocki

Chart szkocki

Kartoteka

Grupa FCI: 10

Sekcja: 2

Numer: 164

Charty

Inne nazwy:

Deerhound

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

4-7

Historia

Deerhound jest prawdopodobnie potomkiem dawnych chartów celtyckich. Strebel podaje, że wilczarz irlandzki i psy rasy deeerhound pochodzą od jednego, wspólnego praprzodka będącego formą pośrednią pomiędzy tymi psami. Hans Räber. przytacza nie tylko opinie Strebela, ale także kilku innych kronikarzy i autorów zachowanych dokumentów o deerhoundzie (m.in. Haucka, Hickmana, Walkera). Stwierdza, że nie jest w literaturze przedmiotu przedstawione jednoznacznie stanowisko w sprawie pochodzenia tej rasy, ani udowodnione bezpośrednie pochodzenie deerhounda od wilczarza irlandzkiego, czy od dawnego Greyhounda szorstkowłosego. Pojawiły się także teorie, że ten ostatni był tylko drugą, większą, przeznaczoną na grubą zwierzynę odmianą charta szkockiego. Dodatkowo problematyczne staje się nazewnictwo, które nie jest jednorodne i tak jak pisał w 1838 roku w "The Art of Deerstalking" Archibald M'Neil of Colonsay : "... pies na jelenie był znany jako irish wolfhound, irish greyhound, highland deerhound i scotch greyhound".

Jednymi z pierwszymi zachowanych wzmianek o deerhoundzie są opisy psów określanych "deirhounds" w "History of Scotland", która została napisana w 1528 roku, przez Pitscottiea. Od tego okresu pojawiały się już regularne wspomnienia w literaturze o rasie psów wykorzystywanych do polowań na jelenie. Psy te były ulubieńcami przywódców klanowych w Szkocji, a król Jakub VI przekazał dziesięć sztuk deerhoundów m.in. do Dani.

W upadku hodowli chartów szkockich na przełomie XVIII i XIX wieku, udział miał się kilka czynników:
  • sukcesywne karczowanie lasów pod tereny pastwiskowe
  • podział ziem niektórych ze starych rodów szlacheckich
  • rozwój w dziedzinie udoskonalania broni, w tym także broni myśliwskiej
  • rozbicie systemu klanowego na skutek działań wojennych i przegranej przez Szkotów bitwie pod Culloden Moor.
Charty szkockie były bliskie wyginięcia, lecz zostały odratowane między innymi dzięki promującemu je poecie - Walterowi Scottowi. Nie do końca są znane procesy hodowlane jakie prowadzono w celu uzyskania współczesnego deerhounda, sam Hans Räber podaje[3], że dokonywano krzyżówek z mastifami, pirenejskimi psami na wilki, posokowcami kubańskimi. Wprowadzano także do pierwszych hodowli krew chartów rosyjskich oraz chartów macedońskich.

Księgę hodowlaną deerhoundów otworzono w roku 1870, a pierwszy zaakceptowany wzorzec pochodzi z roku 1892.

Wygląd

Przypomina szorstkowłosego greyhounda większego i o mocniejszym kośćcu.

Włos: Kosmaty, ale nie nadmiernie obfity. Włos wełnisty jest niedopuszczalny. Poprawny włos jest gęsty, zwarty na tułowiu, nieregularny, szorstki chrzęszczący w dotyku. Na tułowiu, szyi i zadzie włos jest szorstki i bardzo twardy, drutowaty, długości od 7 do 10 cm. Na głowie, przedpiersiu i brzuchu włos jest znacznie bardziej miękki, lekka kosmata frędzla na wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych.

Umaszczenie: Ciemne szaroniebieskie; szare ciemniejsze i jaśniejsze; umaszczenia pręgowane i żółte, piaskowe, płowo czerwone z czarną maską, uszami i czarnymi końcówkami kończyn i ogona. Białe znaczenia na przedpiersiu, białe palce, niewielka biała plama na końcu ogona są dopuszczalne, ale im jest ich mniej tym lepiej, ponieważ deerhound ma być psem jednolicie umaszczonym. Białe znaczenia na głowie i biała kryza są niedopuszczalne.

Temperament

Jego budowa sugeruje wyjątkowe połączenie szybkości, siły i wytrzymałości, co umożliwia doścignięcie jelenia. Jego zachowanie charakteryzuje łagodność i godność. Jest łagodny i przyjacielski, posłuszny i łatwy do ułożenia, ponieważ chce się przypodobać. Łagodny, o dobrym charakterze, nie jest nigdy nieufny, ani lękliwy. Zachowuje się ze spokojem i godnością.

Tresura

Mogą być uparte i stawiać opór.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Wymagają dość sporo ruchu, którego trzeba im zapewnić.

Funkcje

Chart szkocki spełnia następujące funkcje: