Psy rozumieją nas lepiej niż inne zwierzęta

To szympansy są naszymi najbliższymi krewniakami, ale niestety nie rozumieją nas tak dobrze jak psy.

Wyniki badań naukowców umieszone w ostatnim numerze  PLoS ONE wskazują na to, że szympansy nie zwracają dużej uwagi na przedmioty wskazywane przez człowieka. Z kolei  psy dokładnie wyczuwały intencje osoby wskazującej  przedmiot  i wiedziały co mają robić.

„Dostrzegliśmy specjalną cechę adaptacyjną psów. Są wyczulone na ludzkie formy komunikacji” – tak twierdzi Juliane Kaminski,  współautor badań prowadzonych w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Maxa Plancka. „Istnieje wiele dowodów sugerujących, że czynniki zewnętrzne w czasie procesów  udomawiania  psów wymusiły zmiany zachowań, dzięki którym czworonogi są perfekcyjnie przystosowane do ich nowej niszy jakim jest ludzkie otoczenie.”

Prawdopodobnie psy mogą nawet rodzić się z tą zdolnością zwłaszcza że 6-tygodniowe szczeniaki bez specjalnego szkolenia również ją posiadają.

W czasie badań Kaminski i jej  koledzy porównywali jak dobrze psy i szympansy rozumieją wskazywanie palcem przedmiotów. Człowiek pokazywał obiekt, który nie był w zasięgu jego ramion, ale który z łatwością mogło dosięgnąć zwierzę. Gdy szympans lub pies przyniósł mu ten obiekt, to otrzymywał smaczną nagrodę (małpy dostawały owoce a psy suche przekąski).

Okazało się że szympansy zaczęły ignorować ludzkie gesty mimo że były zainteresowane i zmotywowane by dostać nagrodę. Psy przeszły test znakomicie.

Szympansy nie zrozumiały intencji człowieka w tym zadaniu. Nie widziały we wskazywaniu niczego ważnego i nie zauważały w tym geście nic co pomogłoby im zdobyć pożywienie. Dlatego po prostu zaczęły ignorować ludzi.

To wcale nie oznacza, że szympansy nie są inteligentne. „Wiemy, że mają bardzo elastyczne rozumienie innych” – mówi Kaminski, „Po prostu w czasie ewolucji nie wykształciły cechy pozwalającej im na powiązanie osiągnięcia celu ze zwracaniem uwagi na ludzi.”

Naukowcy tłumaczą, że wilki również nie posiadają tej cechy. Nawet te wychowane od maleńkości w otoczeniu człowieka. Psy potrafią odczytać intencje człowieka już od szczenięcia.

W poziomie rozumienia gestów człowieka ma również znaczenie rasa.  Tak uważa Márta Gácsi z Uniwersytetu Eötvös. Pracowała z wieloma rasami badając ich pojmowanie ludzkich gestów. Tutaj zdecydowanie górowała część psów myśliwskich (zwłaszcza, retrievery i pointery) i psy pasterskie. Jak można było przypuszczać te psy, które często przebywały z ludźmi wypadły w tym teście najlepiej.

Po ogłoszeniu wyników badań naukowcy byli lekko zaskoczeni wnioskami. Mimo że szympansy są naszymi najbliższymi kuzynami w drzewie genealogicznym naczelnych to nie potrafią zrozumieć naszych gestów. Sugerowałoby to, że ta forma komunikacji jest unikalna dla ludzi, jednak psy podważają tą hipotezę.

„Musimy poświęcić więcej czasu na zbadanie mechanizmów pozwalająch psom rozumieć nasze formy komunikacji” – dodaje Kaminski.

Kategoria: