Jak to w każde wakacje, wiele osób na pewno wyruszy w podróż. Coraz częściej zamiast zostawiać psa z rodziną lub znajomymi decydujemy się zabrać go ze sobą. Jednak zabierając naszego pupila, musimy pamiętać aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Oto jak to zrobić.
Czy psy powinny nosić pasy?
Według polskiego kodeksu drogowego nie jest to wymagane. Jednak każdy właściciel ma obowiązek zapewnić podróżującemu psu bezpieczny transport, a więc zakup pasów jest niezbędny. Można też wykorzystać specjalne foteliki lub klatki do transportu zwierząt.
Ale dlaczego?
Wyobraź sobie, że jedziesz z prędkością 90 km/h i musisz wcisnąć pedał hamulca do samej podłogi. Tak jak człowiek bez pasów tak i niezabezpieczony pies staje się „pociskiem”. Według badań Volvo średniej wielkości pies, podróżujący w samochodzie poruszającym się 50 km/h, po nagłym hamowaniu zamienia się w obiekt o wadze 1,2 t – to tyle co mały słoń! Co więcej, wiadomo że widok psa wystawiającego pysk za okno jest bezcenny, jednak to również nie jest bezpieczne. Najmniejszy kawałek kamienia wystrzelony spod opony może zagrozić życiu naszego podopiecznego.
Gdy pies jest zapięty, człowiek jest bezpieczniejszy...
To rzeczywiście prawda. Pies biegający swobodnie po samochodzie tylko rozprasza kierowcę. A jak wiadomo chwila nieuwagi na drodze i nieszczęście gotowe. Posiadacze mniejszych psów z chęcią biorą je na kolana, co również nie jest najlepszym pomysłem. Głaskanie psa w czasie jazdy zdecydowanie nie podniesie poziomu bezpieczeństwa. Wiercący się pies na naszych nogach to tylko kłopoty. Pamiętajmy o tym. Będzie dużo czasu na pieszczoty kiedy dotrzemy bezpiecznie na miejsce.
Jak i czym?
Przewożenie psów zależy od dostępnych środków. Zdecydowanie najlepiej jeżeli mamy samochód typu kombi. Kupujemy wtedy specjalną matę ochronną do bagażnika (antypoślizgową) i gotowe. Pies ma zapewnione miękkie posłanie a samochód jest zabezpieczony przed gubioną sierścią. W przypadku braku obszernego bagażnika pozostają nam foteliki lub specjalne szelki, które doczepiane są do standardowych pasów. Mniejsze psy można przewozić po prostu w klatkach. Bezpiecznie jest też umieścić je na podłodze za siedzeniem pasażera.
Czy nie są dla nich niewygodne?
Na początku na pewno będą się sprzeciwiać, jednak kiedy się do nich przyzwyczają nie będzie problemów. Oczywiści najlepiej przyzwyczajać je do tego od szczeniaka. Wtedy na pewno nie będzie problemu. Dodatkowym plusem jest to, że nie muszą walczyć z przeciążeniami. W czasie jazdy samochód skręca, zwalnia i przyspiesza. Te siły nie pozwalają psom na zachowanie równowagi gdy stoją lub siedzą. Dzięki pasom będą spokojnie leżeć i na pewno będzie im wygodniej jeśli nie będą obijać się o wszystko i wszystkich dookoła.