Jak przygotować się na przybycie szczeniaka

Przyjęcie psa do domu pójdzie gładko jeśli odpowiednio przygotujesz się do tego wydarzenia. Dajemy kilka rad, które na pewno ci się przydadzą.

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że przyjęcie tej małej kulki radości i energii do swojego życia będzie wymagało kilku poświęceń. Ale na pewno radość z zabawy zrekompensuje każdy wydatek.

Tak jak w przypadku dzieci, należy im zapewnić odpowiednie warunki zaraz po przyniesieniu ich do domu. Oto lista rzeczy potrzebna w pierwszej kolejności.

Klatka podróżna lub torba z miękką wyściółką. Pomoże ci to przynieść psa do domu. Ułatwi wyjście do weterynarza lub przyjaciół. Taką klatkę czy torbę bez problemu położysz na siedzeniu bądź w bagażniku. Najlepiej przypiąć je pasami aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Smycz i obroża lub uprząż. Oczywiście przygotuj się na ich wymianę w miarę wzrostu psa. To bardzo ważne żeby przyzwyczajać do nich naszego pupila już od szczeniaka. Do obroży warto dodać malutki pojemniczek, w którym umieścimy imię i adres, gdyby przypadkiem pies zaginął.

Miski na jedzenie i wodę. Dobierzmy odpowiednie rozmiary. Dobre miski są łatwe w czyszczeniu.

Karma. Warto kontynuować na początku podawanie karmy takiej jaką dawał mu hodowca. Stopniowo przechodząc do takiej jaką mamy zamiar mu podawać docelowo. Nie należy nagle zmieniać diety psa.

Łóżko. Każdy pies potrzebuje miękkiego miejsca, w którym będzie mógł w spokoju odpocząć.

Kojec treningowy. Bardzo pomocny przy treningu czystości w domu.

Zabawki. Bardzo ważne, żeby zapewnić pieskowi jakieś zajęcie. Potrzebne są zabawki w szczególności do żucia, chyba że lubisz mieć pogryzione buty :)

Jak przygotować dom?
Zaproszenie szczeniaka do swojego życia to świetna sposobność na generalnie porządki w domu. W końcu wiadomo, że z chęcią będą przeżuwać wszystko co znajdą na swojej drodze. Trzeba pozbyć się wszelkich małych rzeczy, które mogą przypadkowo połknąć. Warto podnieść i zabezpieczyć przewody elektryczne, aby szczeniak nie zrobił sobie krzywdy przegryzając kable. Z niskich stolików muszą zniknąć na jakiś czas świece, słodycze czy popielniczki z których pies na pewno będzie próbował zwinąć zgaszone papierosy. Generalnie należy pozbyć się wszystkiego co może być toksyczne dla psa.

Jeżeli z góry wiesz, że pies nie będzie miał wstępu do niektórych części domu takich jak np. sypialnia, można skorzystać z siatek którymi zablokujemy mu dostęp. Zwróć uwagę czy siatka/płotek są bezpieczne, czy nie ma żadnych wystających części, o które może zahaczyć i skaleczyć się.

Pamiętaj, że szczeniaki są ciekawskie i będą ZAWSZE próbowały dostać się do różnych rzeczy. Nie zostawiaj na podłodze, żadnych toreb z zakupami, łatwo otwierających się pojemników, czy walizek. Jeżeli w twoim domu są schody, zablokuj je do momentu, w którym będzie wiadomo, że pies umie z nich korzystać. Właściwie musisz myśleć o wszystkim tak jak w przypadku niemowlaka, tylko pomnóż jego pomysłowość przez 4.

Dzień przywiezienia szczeniaka do domu jest zawsze ekscytujący i zapamiętasz go na zawsze. Dla psa to również bardzo ważny dzień. To czas, w którym opuścił swoją matkę i rodzeństwo. Może to być jeden z najszczęśliwszych dni, ale również trochę przerażający. Trafi z miejsca, które znał do miejsca pełnego nowych osób i zapachów. Zredukujesz ten stres jeżeli przewieziesz go w możliwie jak najcichszy sposób. Upewnij się, że skorzysta z łazienki przed wejściem do samochodu. Możesz przewieźć go w klatce, jednak lepszym wyjściem będzie delikatne owinięcie go w kocyk. Może trzymać go członek rodziny lub znajomy. Mów do niego w czasie całej drogi powrotnej.

Wejście do domu powinno być możliwie ciche. Bez wrzasków i krzyków. Powoli powinien przyzwyczajać się do najbliższych członków rodziny, z którymi będzie miał bezpośredni kontakt. Pozwalaj mu spać i bawić się według jego rytmu. Często zabieraj go na zewnątrz aby sobie ulżył. Na noc możesz go umieścić w kojcu treningowym, w sypialni aby czuł się bezpieczniej. Będzie wiedział, że jesteś w pobliżu. Kilka pluszowych maskotek będzie pełnić rolę towarzyszy.

Jest wiele ras. Postaraj się przed zakupem dowiedzieć możliwie jak najwięcej o tej, którą chcesz zaadaptować. Nie działaj pochopnie pod wpływem tego, że np. widzieliście jakiegoś psa w filmie i postanowiliście takiego mieć. Podejmij decyzję na podstawie swoich badań. Często okazuje się, że ludzie przygarnęli psa i np. nie zdawali sobie zsprawy z tego jak dużo ruchu potrzebuje. Pies który nie zniweluje swojej energi staje się destrukcyjny i może mieć problemy z zachowaniem się w odpowiedni sposób. Pamiętaj aby wybrać takiego, któremu zapewnisz wszystko czego będzie potrzebował.

Kategoria: