Nowy lek może zrewolucjonizować proces sterylizacji psów

Naukowcy z Arizony opracowali lek pozwalający na sterylizację psów bez potrzeby przeprowadzania operacji.

Wymagana jest jeszcze tylko zgoda FDA na dopuszczenie do obrotu. Lek przeznaczony jest dla suk.

Dr Loretta Mayer przeprowadzała badania nad sztucznym wywołaniem menopauzy u myszy. Wraz ze swoimi kolegami z zespołu zdali sobie sprawę, że podobny lek można by wyprodukowac dla psów. Dawałoby to znaczne korzyści przy sterylizacji samic. Mayer jest przekonana, że wprowadzenie leku do powszechnego użytku znacząco obniżyłoby coroczne statystyki dotyczące usypianych zwierząt.

Niestety zatwierdzenie leku przez FDA może zająć wiele lat. Jednak służby medyczne w całym kraju twierdzą, że sterylizacja chemiczna może bardzo pomóc w kontroli populacji psów.

„Każda sterylizacja wiąże się z podaniem zwierzęciu środków znieczulających” - tłumaczy dr Bradley. „Każdy rodzaj znieczulenia jest niebezpieczny, więc należy zdać sobie sprawę z tego, że narażamy życie naszego czworonoga. Dostępność leku chemicznego byłaby czymś znakomitym. Znacząco zwiększyłoby to bezpieczeństwo zwierzęcia i znacznie ułatwiło nasze zadanie”.

Mayer ma nadzieję, że lek pomoże zarówno schroniskom jak i zwykłym ludziom. „Jestem przekonana, że większość ludzi woli podać psu pigułkę niż odprowadzać go na stół operacyjny”.

Kategoria: