Pchły i kleszcze. Jak z nimi walczyć?

Pasożyty te są najpospolitszymi wrogami naszych czworonogów. Zobacz jak sobie z nimi poradzić.

W pełni rozwinięte pchły mają wielkość główki od szpilki o czerwonym lub brązowym zabarwieniu. Zazwyczaj koncentrują się w okolicach szyi lub podstawy ogona. Istnieje wiele gatunków pcheł, ale każdy z nich jest utrapieniem zarówno dla psa, jak i właściciela.

Pchły charakteryzują się nadzwyczajnymi zdolnościami do skakania i szybkiego rozmnażania. Są „ektopasożytami”, zatem znajdziemy je na zewnątrz ciała psa. Tak samo jak kleszcze i roztocza, pchły żywią się skórą i krwią swojego nosiciela. Często są nosicielami psiego tasiemca. Jeśli zostaną zjedzone przez psa, będziemy mieli kolejnego wroga do pokonania.

Pchły nie są wielkim zagrożeniem dla życia naszego czworonoga, jednak potrafią być naprawdę natrętne. Wywołują alergiczne pchle zapalenie skóry, swędzenie, po którym następuje utrata włosów przez namolne drapanie, a czasami nawet anemię z powodu utraty zbyt dużej ilości krwi. Ta ostatnia jest szczególnie niebezpieczna w przypadku szczeniaków. Są też nosicielami zarazków takich chorób jak dżuma, tularemia i wiele innych. Inwazja pasożytów uprzykrza również życie właściciela. Chowają się w dywanach i obiciach mebli. Dla nich nie jest ważne czy jesteś człowiekiem, psem, czy kotem, i tak będą kąsać.

Kleszcze stanowią nieco większe zagrożenie dla psów i ich opiekunów. Wywołują m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Są dość często spotykane na skórze psów oraz wystarczająco duże by dostrzec je gołym okiem. Przy usuwaniu posługujemy się specjalnymi przyrządami, pęsetami lub szczypcami. Chodzi o to, aby przy wyciąganiu niechcianego gościa, nie zgnieść jego ciała. Jeżeli nie zrobimy tego poprawnie i zgnieciemy kleszcza, to do krwioobiegu psa dostaną się niebezpieczne bakterie. Użycie odpowiednich narzędzi to podstawa.

Co robić, jeśli pojawią się pchły
Cykl reprodukcji pcheł musi zostać powstrzymany. Pozbycie się ich z sierści psa nie zda się na nic jeżeli leżą tam jeszcze jaja i kokony, z których wykluje się kolejne pokolenie. Dorosła pchła w ciągu swojego życia może złożyć od 600 do nawet 2000 jaj. Cały cykl trwa od dwóch do trzech tygodni.

  1. Najpierw atakują zwierzęta i ssą krew (w ciągu doby potrafią wypić jej 20x więcej niż ważą).
  2. Po jednym, dwóch dniach zaczynają składać jaja. Najczęściej na sierści psa, ale spadają również na podłogę.
  3. Z jaj wykluwają się larwy, które chowają się w miejscach, gdzie nie dociera światło (dywany, wykładziny, obicia mebli)
  4. Larwy przekształcają się w kokonach w dorosłe osobniki. Potrafią w nich czekać nawet do kilku miesięcy. Kiedy wyczują potencjalnego żywiciela, atakują.

Jeżeli znajdziesz pchły u swojego psa, musisz podjąć odpowiednie kroki. Niektóre są bardziej skuteczne, inne mniej. Jednak warto spróbować każdego z nich.

  1. Na początek zaleca się częste odkurzanie dywanów i wykładzin. Toreb z odkurzacza trzeba się pozbyć natychmiast po sprzątaniu. Kupmy swojemu psu obrożę przeciw pchłom.
  2. Zastosujmy preparaty w aerozolu przeciw pchłom lub owadom biegającym, które zatwierdzone są przez lekarza weterynarii. Spryskajmy wszelkie podłoża materiałowe i miejsca, w których przebywa nasz pies. Dotyczy to również jego łóżka. Przy tego typu opryskach trzeba opuścić dom na kilka godzin a następnie porządnie go wywietrzyć.
  3. Najbardziej skuteczne są specjalne proszki, które rozsypuje się w zaciemnionych miejscach, np. pod łóżkiem. Na skórę psa warto nałożyć krople typu SPOT ON. Wciera się je w kilku punktach na ciele psa. Krople te porażają układ nerwowy pcheł i niszczą ich jaja. Jeżeli jednak plaga pcheł ma ogromne rozmiary to prawdopodobnie trzeba będzie wezwać profesjonalną ekipę dezynsekcyjną.

Pozbycie się pcheł, które wdarły się do twojego domu nie jest łatwym zadaniem. Znacznie łatwiej jest temu zapobiegać. Wcześniej wymienione krople, wcierane raz na miesiąc, praktycznie rozwiążą problem. Jest bardzo dużo firm produkujących te środki. Jeżeli nie wiesz, który wybrać, udaj się do weterynarza. On będzie wiedział najlepiej, które z nich są najskuteczniejsze. 

Kategoria: