Letnie zagrożenia dla twojego psa

Wszyscy uwielbiamy słoneczne, gorące dni. Trzeba jednak pamiętać, że nasze czworonogi wcale nie muszą się cieszyć na widok rozpalonego słońca.

Jako odpowiedzialni właściciele musimy brać pod uwagę wiele sezonowych zagrożeń, zarówno tych zimowych, jak i letnich. Znacznie ułatwimy sobie zadanie, jeśli wiemy, przed czym mamy chronić naszego pupila.

Ciepłe letnie dni dostarczają wiele możliwości na zabawę z naszymi psami. Kempingi, piesze wycieczki, pływanie, kajaki. To tylko niektóre z nich. Niestety, dla naszego psa to również czas zwiększonego ryzyka. Posiadacze czworonogów muszą uważać na odwodnienie, poparzenie poduszek łap, atak pasożytów, udar cieplny, leptospirozę i sezonowe alergie.

 

5 najczęstszych zagrożeń dla twoje go psa w okresie letnim

  1. Odwodnienie
    Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie psu bezpieczeństwa jest podawanie mu dużo chłodnej, czystej i świeżej wody. Gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę, zawsze możemy wlać wodę do termosu. W ten sposób dłużej pozostanie chłodna.
     
  2. Poparzone poduszki łap
    Pod rozpalonym słońcem asfaltowe i betonowe podłoża nagrzewają się niemiłosiernie. Często do temperatury, która może parzyć łapy psów. Ludzie jej tak mocno nie odczuwają, ponieważ zakładają obuwie. Psom też można założyć specjalne buty, kiedy wychodzimy na spacer. Jednak znacznie lepszym pomysłem jest niewychodzenie z domu w czasie dużych upałów. Lepiej wybrać się na przechadzkę od rana lub pod wieczór, kiedy podłoże trochę ostygnie. Przed wyjściem przyłóż rękę do chodnika na 30 sekund. Jeśli nie możesz wytrzymać, to znaczy, że twój pies również nie będzie zadowolony z 30 minutowego chodzenia w takich warunkach.
     
  3. Pasożyty
    Lato to okres zwiększonego występowania, pcheł, kleszczy i komarów. Mimo, że są bardzo małe, to jednak skutki ich ugryzień mogą nieść dość duże zagrożenie. Jeśli nie zapewnimy psu odpowiedniego zabezpieczenia, to ciągle się drapiąc, sam może zrobić sobie krzywdę. Zdrowa, zbilansowana dieta bez konserwantów i niebezpiecznych związków chemicznych, wzmocni układ odpornościowy naszego pupila. Dzięki temu będzie bardziej odporny na ataki pasożytów.
    Na rynku istnieje wiele środków ochronnych, m.in. specjalne obroże i szampony. Najskuteczniejsze na pchły i kleszcze są krople typu spot-on. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem. On pomoże ci wybrać najlepsze.
    Utrzymywanie domu w czystości i pielęgnowanie sierści, również zredukują ryzyko ataku pasożytów.
     
  4. Udar cieplny
    Udar cieplny jest bardzo groźny dla zdrowia twojego psa – w niektórych przypadkach może być śmiertelny. Zapobiegniesz mu, nie wystawiając czworonoga na działanie promieni słonecznych, w najgorętszych godzinach dnia (wczesny poranek lub późny wieczór to najlepszy czas na zabawy i spacery). Dostarcz też psu spokojny chłodny kąt, w którym może. się relaksować. Gdy tylko nadarzy się okazja, pozwól mu popływać. I pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie!!!
    Corocznie wiele psów ginie właśnie w ten sposób. Nieodpowiedzialni właściciele, zostawiają je w samochodzie, myśląc, że lekko uchylone okno dostarczy mu odpowiedniego chłodzenia. Nic bardziej mylnego. Auto pozostawione na słońcu zamienia się w piekarnik. Temperatury w południe, nawet z uchylonym oknem, mogą sięgnąć 50 stopni Celsjusza. Jeśli już musisz zostawić psa w samochodzie, poszukaj miejsca w cieniu i zostaw włączoną klimatyzację.
     
  5. Leptospiroza
    Jest to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodziny Leptospira. Może mieć przebieg od bezobjawowego do bardzo ostrego.
    Do zakażenie dochodzi m.in. przez kontakt ze zwierzętami-nosicielami (gryzonie, zwierzęta leśne). Zarażone osobniki wydalają bakterie razem z moczem, ponieważ zbierają się one w nerkach. Często spotykane są w wodach stojących – kałuże, bagna, wolno płynące rzeki. Bakterie te mają duże zdolności do przetrwania w niekorzystnych warunkach. Nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci psa.
    Istnieją szczepionki przeciwko Leptospirozie. Niestety w wielu przypadkach dochodziło do wstrząsów poszczepieniowych i wielu weterynarzy odchodzi od szczepień przeciwko tej chorobie.
Kategoria: