Psy pomagają w wykrywaniu nowotworów

Wiele osób wie, że psy mają znakomity węch. Dlatego też wykorzystywane są przy poszukiwaniu narkotyków w szkołach, bomb na lotniskach czy przy tropieniu kryminalistów. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że psy mogą również pomagać w wykrywaniu raka.

Nos psa jest niezwykle potężnym narzędziem. Jest 1000 razy bardziej czuły od ludzkiego. Można z całą pewnością powiedzieć, iż węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. W końcu posługuje się nim już od momentu kiedy jest jeszcze ślepym szczenięciem. Znacznie lepiej niż ludzie identyfikują zapachy. W jego nosie znajduje się – w zależności od rasy – około 200 – 300 milionów receptorów węchowych. Człowiek wypada przy tym znacznie gorzej. Ma ich około 5 mln. Mając to na uwadze, badacze i treserzy współpracowali by przekonać się czy szkolenie psów w zakresie wykrywania nowotworów jest realne.

W ostatnich badaniach w Niemczech, naukowcy zauważyli, że psy poprawnie zidentyfikowały 71 osób spośród 100 z potwierdzonym rakiem płuc. W czasie tego samego eksperymentu poprawnie zidentyfikowały 93% osób, które nie miały komórek rakowych. Te niezwykłe zdolności mogą zostać wykorzystane przez lekarzy w celu wykrycia nowotworu we wczesnym stadium jego rozwoju. Daje to duże szanse na rozpoczęcie skutecznej terapii, która może pomóc wyleczyć pacjenta.

Rak jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Jego śmiertelność jest również bardzo wysoka. Corocznie tysiące ludzi umiera m. in. na białaczkę. Odpowiednio wyszkolone psy to nowa, skuteczna broń dla lekarzy w walce z tą straszną chorobą. Pomimo faktu, że rak może być dziedziczony, i że jest on stosunkowo trudny do wyleczenia, to wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę przeżycia. Również terapie stają się bardziej skuteczne.

Wszystkie psy mają świetny nos, lecz tylko kilka ras jest wykorzystywanych przy węszeniu. Należą do nich m. in. basset hound, bloodhound czy owczarek niemiecki. Rasy te są szczególnie znane z ich głębokiego zmysłu powonienia. Wiele osobników z tych ras jest specjalnie rozmnażanych i szkolonych tylko i wyłącznie do pełnienia funkcji psów węszących. To naprawdę niesamowite, że nawet śladowe ilości komórek rakowych zostaną wykryte przez te psy, dzięki czemu prawdopodobnie uratują wiele istnień.

Znalezienie sposobu na szybkie wykrycie nowotworu to jedno z głównych zajęć naukowców 21 wieku. Rak jest problemem globalnym, który nie dyskryminuje. Dlatego tysiące, a nawet miliony istnień mogą zostać uratowane przez psy potrafiące go wykryć.  

Kategoria: