Garść badań od naukowców

Według naszych południowych sąsiadów najlepszy przyjaciel człowieka jest znacznie łagodniejszy w rękach płci pięknej.

Według naszych południowych sąsiadów najlepszy przyjaciel człowieka jest znacznie łagodniejszy w rękach płci pięknej. Petr Rezac i jego współpracownicy z Uniwerytetu Mendla w Brnie obserwowali spotkania psów w różnych dzielnicach miasta (prawie 30 różnych lokalizacji). Dokładnie opisywali ich zachowanie w czasie interakcji z innymi psami. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak płeć, wiek, rozmiar a nawet to przez kogo był wyprowadzany. Oto kilka wniosków, które wstępnie wyciągnęli naukowcy.

1. Psy są bardziej agresywne kiedy wyprowadzają je mężczyźni.
Jeśli chodzi o przebojowość naszych pupili to zdecydowanie można stwierdzić, że wpływa na to głównie płeć osoby je wyprowadzającej. Psy wyprowadzone przez mężczyzn były 4 razy bardziej skłonne do agresji niż te trzymane przez kobiety. „Pierwsza myśl: Mężczyźni mają większą tendencję do agresji” - mówi Rebecca Thomas. „Psy bardzo łatwo wyczuwają ogólnie panujący nastrój. Sytuacja emocjonalna właściciela może wpłynąć na zachowanie samego psa. Musimy pamiętać, że są to zwierzęta stadne przychodzi im to z dużą łatwością” - dodaje Rezac.

2. Smycz może zwiększać agresję
Psy na uwięzi dwa razy częściej atakują inne psy niż te, którym pozwalamy biegać wolno. Dlaczego? Najprawdopodobniej wywołane jest to frustracją zwierzęcia, któremu ograniczamy możliwość ruchu. Smycz nie pozwala mu na standardowe poznanie innego psa. Nasze czworonogi uwielbiają biegać wokół siebie w czasie pierwszego spotkania a smycz po prostu im na to nie pozwala przez co czują się zagrożone.

3. Samce wolą towarzystwo samicy
Większość spotkań pies-pies obejmuje etap obwąchiwania, a samce wolą obwąchiwać samice. W czasie badań zauważono jednak że samice znacznie chętniej bawią się zarówno ze sobą jak i z płcią przeciwną, w przeciwieństwie do samców. „To ma sens” - zauważają naukowcy. Samice są genetycznie predysponowane do zabawy z obiema płciami ponieważ wychowując liczne potomstwo nie mogą dyskryminować żadnej z płci.

4. Szczenięta bawią się znacznie chętniej niż dorosłe osobniki
Ale to chyba nie jest żadnym zaskoczeniem. Jedyne co dodała ekipa Rezaca to to, że szczeniaki bawią się dwa razy więcej niż dorosłe psy i 11 razy więcej niż seniorzy.

5. Spacery są dobre dla ludzi ale jeszcze lepsze dla psów.
Wyprowadzanie psa może dosłownie uratować mu życie. Według badań zaprezentowanych w 2010 roku przez Rebeccę Johnson z Uniwersytetu Missouri. Ekipa naukowców przeprowadziła badanie polegające na obserwacji zwierząt ze schroniska. Grupa losowo wybranych psów była wyprowadzana przez wolontariuszy a druga grupa pozostawała w swoich klatkach. Według wyników 75% wyprowadzanych psów znalazło nowy dom, kontra 35% z drugiej grupy.
Starsze psy również korzystają z dobrodziejstw spacerów. Stają się szczuplejsze i zdrowsze co zapewnia im dłuższe życie.

Zatem pamiętajmy aby zapewnić naszym pupilom odpowiednią dawkę ruchu aby mogły być z nami znacznie, znacznie dłużej.

Kategoria: