Decyzja o adopcji psa

Zanim kupimy nowego szczeniaka, możemy zastanowić się nad ewentualną adopcją ze schroniska. Taki pies w większości przypadków odwdzięczy się nam niezwykłą miłością i przywiązaniem.

Bycie odpowiedzialnym właścicielem wymaga wielu poświęceń. Świadczą o tym właśnie tysiące zaniedbanych, porzuconych zwierząt. Jednak psy ze schroniska to nie tylko te opisane powyżej. Bardzo często trafiają tam zwierzaki, których poprzedni właściciel np. zmarł lub przeprowadził się gdzieś, gdzie nie można trzymać zwierząt. Do schronisk trafiają również zwierzęta, których właścicieli po prostu nie było już stać na ich utrzymanie.

Dbanie o zwierzaka zawsze wiąże się z pewnymi kosztami i koniecznością przystosowania się do różnych sytuacji. Zastanów się:

Czy znasz kogoś, u kogo mógłbyś zostawić psa, gdy gdzieś wyjedziesz?
Czy jesteś gotowy na codzienne spacery z psem?
Czy jesteś gotów pokryć rachunki związane z nieoczekiwanymi wizytami u weterynarza? Niektóre zabiegi mogą być dość drogie, dlatego też warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia dla naszego czworonoga, które pokryje koszty.

Jeśli długo pracujesz, kot może być okazać się lepszym rozwiązaniem. Koty są niezależne, choć doceniają uwagę ze strony właściciela. Psy natomiast nie mogą być pozostawiane na długi czas w samotności. Jednak jeżeli znajdziesz czas, to pies może okazać się znakomitym towarzyszem.

Istnieje wiele dużych schronisk, z których możesz wybierać. Jednak pamiętaj, ze działają również mniejsze, prywatne firmy, które operują lokalnie.

A więc jak przebiega proces adopcji? Po pierwsze zostaniesz zapytany o warunki mieszkaniowe (standardowe pytania dotyczą tego ile osób mieszka na twojej posesji, czy masz dzieci, czy masz ogród). W niektórych przypadkach możesz spodziewać się inspekcji, która sprawdzi czy nie kłamałeś w swoich oświadczeniach.

Załoga schroniska pomoże ci w wyborze zwierzęcia najlepiej odpowiadającego twoim warunkom mieszkaniowym i życiowym. Nieśmiały zwierzak, który woli pozostawać w domu, na pewno będzie dobrym wyborem dla osób starszych z mniejszym mieszkaniem. Niesforny piesek będzie dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które z chęcią będą się z nim bawić.

Bardzo prawdopodobne, że otrzymasz porady jak opiekować się wybranym psem, co mu dawać do jedzenia i jak powinna przebiegać tresura. Jeżeli posiadasz już innego zwierzaka, to pracownicy schroniska powinni ci doradzić jak przedstawić sobie nowe zwierzaki.

Zastanów się też nad starszym psem. Bardzo często są pomijane już na początku. To nie ich wina, że zostały oddane do schroniska w tym wieku. Są tak samo kochane jak te mniejsze. Dając im szansę na pewno ci się odwdzięczą.

Psy wszystkich ras potrzebują nowego domu – więc jeśli na poważnie myślisz o staniu się posiadaczem własnego zwierzaka to chociaż zastanów się nad zwierzakiem ze schroniska.

Kategoria: