Telewizja dla psów

Cox i Time Warner Cable wystartowały niedawno z nowym kanałem telewizyjnym przeznaczonym wyłącznie dla naszych czworonogich przyjaciół.

„Kochamy nasze psy tak bardzo, że często mamy wyrzuty sumienia zostawiając je same w domu w czasie gdy my udajemy się do pracy” – mówi Gilad Neumann, prezes nowej stacji DOGTV. „Nasz kanał ma zapewnić im rozrywkę w czasie nieobecności członków rodziny. Psy relaksują się a prezentowane programy stymulują ich rozwój”.

DOGTV jest przeznaczona dla psów i zatwierdzona przez wielu naukowców i ekspertów. Producenci programów dla naszych pupili zrozumieli jak postrzegany jest przez nie świat i dopiero wtedy przystąpili do działania. Specjalnie zebrana grupa ludzi poświęciła setki godzin na przygotowanie odpowiednich materiałów i zbadanie ich wpływu na psy. Przy produkcji brano też pod uwagę komentarze właścicieli, weterynarzy i zawodowych treserów. By zaspokoić psi wzrok i słuch specjaliści DOGTV zadbali aby wybrać odpowiednie wizualizacje – dekoracje, scenariusze, palety kolorów. Również praca kamery i przejścia między scenami dostosowane są do unikalnego wykrywania ruchu jakim obdarzone są psy. Poniżej zaprezentowano przykładowy program.

Jednak wiele osób na pewno nurtuje jedno pytanie: „Czy psy naprawdę oglądają telewizję?”

„Odpowiedź brzmi… TAK! Psy reagują na to co widzą i słyszą na szklanym ekranie. Najbardziej cieszą się gdy widzą inne psy lub zwierzęta a nawet ruchome, nieożywione przedmioty” – tak twierdzi dr Nicholas H. Dodman, lekarz weterynarii specjalizujący się w dziedzinie zachowań zwierząt. „Na YouTube możemy znaleźć tysiące filmów gdzie psy oglądają tv. W przeciwieństwie do innych stacji, DOGTV zostało zaprojektowane w 100% dla psów. Każdy dźwięk, każda klatka obrazu została stworzona z myślą o psach. Telewizja ta ma zapewniać towarzystwo gdy nie ma nas w domu.”

Według badań przeprowadzonych na potrzeby DOGTV psy czują się mniej samotne jeśli zostawimy włączony odbiornik tv. Nowa telewizja ma dostarczać trzy rodzaje programów: relaksujące, stymulujące i wzmacniające pozytywne zachowania. Jak wiadomo niektóre psy stają się niespokojne, gdy zostawiamy je same. Podobno relaksująca muzyka w tle programów pozwala im się uspokoić. Na pewno jest to rozwiązanie dla osób, które nie mogą zabrać psa do pracy.

Czy nowa telewizja odniesie sukces? Na razie nie wiadomo. Jeśli uda się w Stanach Zjednoczonych to może i w Polsce doczekamy się takiego kanału.

Kategoria: