Czy psy mogą popaść w depresję?

Czy zastanawialiście się kiedyś czy wasz ulubieniec może mieć depresję? I jeśli tak, to czy przypomina ona depresję człowieka?

Zważywszy na fakt, że istnieje jeszcze wiele niewyjaśnionych spraw w medycynie na temat depresji, to odpowiedź na pytanie z artykułu może być prawdziwym wyzwaniem.

Próba odgadnięcia czy nasz pies odczuwa złość, miłość czy jakąkolwiek inną „ludzką emocję” jest dość trudna. Do dziś nikt nie dostarczył przekonywujących dowodów naukowych na to, że potrafimy odróżnić jedne emocje od drugich, na podstawie sygnałów jakie wysyła nasz mózg bądź hormony. Oczywiście, czujemy się inaczej kiedy jesteśmy zakochani aniżeli kiedy się złościmy. Jednak to co robi nasz mózg, aby przekonać nas do rozróżnienia tych emocji, nie jest do końca jasne.

Niemniej jednak wierzymy, że nasze zwierzaki „kochają nas”, że potrafią okazać zestaw emocji charakterystycznych dla naszego własnego gatunku. Często wydaje nam się, że nasi ulubieńcy czują się winni kiedy coś przeskrobią. Jednak czy odróżniają dobre od złego, kiedy robią coś niepoprawnego? Czy czują się z tym źle? Czy jednak to tylko sztuczka ludzkiego umysłu i widzimy to co chcemy widzieć?

Jedno, w czym eksperci od zachowań zwierząt się zgadzają, to fakt, że psy pozostawione zbyt długo w samotności odczuwają niepokój. Obawy mogą przejawiać się na wiele sposobów i dotykać psy na różne sposoby.

Lęk separacyjny a depresja

Nikt nie lubi patrzeć na swojego psa, kiedy jest nieszczęśliwy, smutny lub wykazuje jakiekolwiek objawy depresji. Psy to zwierzęta społeczne. Jako szczenięta naturalnie przywiązują się do matki i rodzeństwa. To przywiązanie przenosi się na ciebie od momentu przyniesienia psiaka do domu. Kiedy pies zostanie w nim sam, to właśnie to uczucie sprawia, że zaczyna się niepokoić o swojego właściciela. Dla wielu psów zwykłe wyjście do pracy powoduje powstawanie obaw o swojego pana.

Jednak psy, które zmieniają swój nastrój nagle, należy zabrać do weterynarza. W wielu przypadkach zwierzę, które szybko zmienia swoją postawę i temperament, najprawdopodobniej cierpi fizycznie. Być może coś mu się stało, jednak nie jesteś w stanie tego określić, jeśli tego nie widać.

A może problem z zębem?

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn nagłej zmiany nastroju jest… ból zęba. Tak jak my, psy mają problemy ze swoim uzębieniem. Mogą je boleć zęby lub dziąsła. A jak powszechnie wiadomo, jest to naprawdę niemiłe uczucie. Więc jeśli twój czworonożny przyjaciel nie chce jeść, bawić się, nie interesują go jego zabawki, to warto rzucić okiem na stan jego szczęki.

Leki antydepresyjne?

W 2007 roku magazyn Fortune opublikował ranking „najgłupsze z najgłupszych decyzji biznesowych”. Drugie miejsce przypadło firmie farmaceutycznej, która zaczęła produkować leki antydepresyjne o smaku wołowiny aby zmniejszyć lęk separacyjny u psów.

Pies z natury jest wesoły i zadowolony z życia. Jednak zmiany jego zachowań nie muszą wiązać się z objawami depresji. Nastawienie psa zmienia się w ciągu całego życia. Reakcja na niektóre sytuacje z pewnością ulegnie zmianie. Tak samo jak ludzie psy uczą się nowych zachowań wraz ze zdobywaniem nowych doświadczeń.

Kategoria: