Pinczer małpi

Pinczer małpi

Kartoteka

Inne nazwy:

Affenpinczer, Affenpinscher, Monkey biter

Długość życia (w latach)

11-14

Wielkość miotu

1-3

Historia

Pierwotnie pies domowy w Południowych Niemczech. Jego przodkowie przedstawieni są na drzeworytach Albrechta Durera (1471 – 1528). Na wystawach pinczery małpie pokazano w roku 1879. Te małe psy popularne były na przełomie wieków, a powstały z szorstkowłosych pinczerów. Charakterystyczny jest dla nich dłuższy włos wokół głowy,podkreślający małpi wyraz. Maść jednolita, żółtawa, ruda, szara w różnych odcieniach, szaro czarna i czarna.

Wygląd

SIERŚĆ: na tułowiu twarda i gęsta. Głowa ozdobiona jest krzaczastymi, sztywnymi brwiami i wieńcem wokół oczu, i obfitą brodą. Długi włos na policzkach i na wierzchołu głowy. Sierść na głowie powinna być jak najtwardsza, stojąca i zmierzwiona, co daje typowy, małpi wyraz.
MAŚĆ : Czysto czarna z czarnym podszerstkiem.

Temperament

Nieustraszony, czujny, uparty, oddany, ale zdarzają mu sie niekontrolowane wybuchy. Pod każdym względem miły pies rodzinny.

Tresura

Psy te są inteligentne i łatwe do wytresowania. Szybko uczą się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Pinczery małpie potrzebują codziennych spacerów. W czasie wyprowadzania muszą być trzymane przy nodze, lub za właścicielem, ponieważ w mniemaniu psa to lider prowadzi stado, a liderem musi być człowiek. Zabawy z psem zaspokoją wymagania co do ćwiczeń w dużym stopniu jednak, jak zresztą w przypadku każdej rasy, należy pamiętać, że nic nie zastąpi codziennych spacerów. Psy, którym nie dostarcza się odpowiedniej ilości spacerów, znacznie częściej stwarzają problemy wychowawcze. Będą się też cieszyć, kiedy zapewni się im otwartą przestrzeń gdzie będą mogły swobodnie pobiegać, np. mały ogródek.

Funkcje

Pinczer małpi spełnia następujące funkcje: