Hawańczyk

Hawańczyk

Kartoteka

Grupa FCI: 9

Sekcja: 1

Numer: 250

Psy ozdobne i do towarzystwa

Inne nazwy:

Bichon havanais, Havanese

Długość życia (w latach)

14-15

Wielkość miotu

1-4

Historia

Rasa pochodzi z zachodniego rejonu śródziemnomorskiego i rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Wydaje się, że psy te zostały dość wcześnie sprowadzone na Kubę przez włoskich marynarzy. Przez pomyłkę, ze względu na najczęstszy kolor tych psów, jakim jest brązowy (kolor tytoniu), zrodziła się legenda o rodzimym pochodzeniu rasy z Hawany, stolicy Kuby. Zawirowania polityczne doprowadziły jednak do całkowitego wygaśnięcia dawnych linii hawańczyków na Kubie. Po nielegalnym wywiezieniu kilku psów z Kuby, ich nieliczne potomstwo przetrwało w USA.

Wygląd

Hawańczyki mają bardzo urozmaiconą gamę kolorów. Zdarzają się popielate, rude, jasnopyłowe, brązowe, białe, a nawet koloru hawana (brązoworudy kolor tytoniu). Najpopularniejszy jest kolor popiołu a bardzo rzadko złoty lub kremowy. Hawańczyki mają raczej włosy a nie typową dla psów sierść. Trzeba je bardzo często czesać (nawet trzy do pięciu razy dziennie), gdyż inaczej robią się im kołtuny we włosach, które trzeba wyciąć. Włos osiąga długość od 12 do 18 cm, jest prosty, falisty i miękki.

Temperament

Nadzwyczaj bystry pies; łatwo ułożyć go na psa ostrzegającego. Czuły, o wesołym usposobieniu, przyjacielski, czarujący, swawolny i nieco skory do błazeństw. Uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca.

Tresura

Hawańczyk jest bardzo inteligentny i chętny do słuchania. Jest to rasa łatwa w tresurze.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Idealne do mieszkań i niewielkich przestrzeni. Nie potrzebują wiele miejsca.

Funkcje

Hawańczyk spełnia następujące funkcje: