Seter irlandzki

Seter irlandzki

Kraj pochodzenia

IrlandiaIrlandia

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Polecany dla biegaczy i rowerzystów

Kartoteka

Grupa FCI: 7

Sekcja: 2

Numer: 120

Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)

Inne nazwy:

Irish red setter, Seter irlandzki mahoniowy, Red setter

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

8-10

Historia

Seter irlandzki powstał i rozwinął się w Irlandii jako pies myśliwski. Wywodzi się od setera irlandzkiego czerwono-białego oraz psa nieznanej rasy, o jednolicie czerwonym umaszczeniu. Seter irlandzki był wyraźnie wyodrębnionym typem już w wieku XVIII. W roku 1882 powstał Klub Setera Irlandzkiego, zajmujący się promocją rasy. Klub w roku 1886 wydał standard rasy, a następnie organizował field trialsy i wystawy celem jego ustalenia. W 1998 roku klub opublikował Styl Pracy Rasy. Standard wraz ze Stylem Pracy stanowią opis wyglądu zewnętrznego oraz zdolności użytkowych rasy. Z biegiem lat seter irlandzki stał się wytrzymałym, zdrowym i inteligentnym psem o znakomitych walorach użytkowych i wielkiej żywotności.

Wygląd

Rasowy, o szlachetnej, sportowej sylwetce i przyjaznym wyrazie. Proporcjonalnie i harmonijnie zbudowany.

Włos: na głowie, przedniej stronie kończyn i na końcach uszu krótki i delikatny. Na pozostałych częściach ciała umiarkowanej długości, przylegający i możliwie niekędzierzawy, ani falisty. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste; na tylnej stronie nóg długie i delikatne. Obfite owłosienie na brzuchu tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i szyję. Łapy dobrze owłosione między palcami. Ogon ozdobiony piórem z dość długiego włosa, skracającego się stopniowo ku końcowi. Pióro i frędzle powinny być proste i przylegające.

Umaszczenie: soczystokasztanowe, bez śladu czerni. Białe znaczenia na piersi, gardle i palcach, jak również mała gwiazdka na czole lub wąska strzałka na kufie lub czole nie powodują dyskwalifikacji.

Temperament

Żywy, inteligentny, energiczny, przywiązany i lojalny.

Tresura

Jest inteligentnym psem i łatwo będzie się uczyć nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Jest to pies bardzo aktywny i potrzebuje dużo ruchu. Miasto nie jest dla niego, jednak jeżeli mamy ogród to nie powinno być problemów.

Funkcje

Seter irlandzki spełnia następujące funkcje: