Jack Russell terrier

Jack Russell terrier

Kraj pochodzenia

AngliaAnglia

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 345

Teriery

Inne nazwy:

Russell terrier

Długość życia (w latach)

15-17

Wielkość miotu

4-8

Historia

Jack Russell teriery wywodzą się z Anglii. Rasa powstała dzięki zabiegom czcigodnego Johna Russell. („Jack” jest zdrobnieniem imienia John – uwaga tłumacza). W latach 1800 hodował on i udoskonalał linię foksterierów, które na polowaniach biegły obok foxhoundów, wchodziły pod ziemię, wypędzały lisy i inną zwierzynę z ich nor lub kryjówek. Powstały dwie odmiany psów o zasadniczo podobnym wzorcu z wyjątkiem pewnych różnic dotyczących wzrostu i proporcji ogólnych. Wyższy pies, o obrysie zbliżonym do kwadratu jest znany obecnie jako Parson Russell Terrier, zaś mniejszy o nieco wydłużonej sylwetce nazwany został Jack Russell terierem.

Wygląd

Mocny, energiczny i zwinny terier o silnej osobowości. Jego gibkie ciało jest średniej długości. Wyraz zapału, właściwa mu gorliwość łączą się z bystrością jego ruchów. Ogon może być przycinany, lub nie.

Sierść może być gładka, szorstka lub drutowata. Odporna na wpływy atmosferyczne. Nie może być korygowana (skubana) aby nadać psy wygląd gładkowłosego lub o włosie drutowatym.

Umaszczenie białe MUSI dominować, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te mogą być od jasnopłowych , po bardziej intensywne, kasztanowe.

Temperament

Terier o żywym usposobieniu, czujny, ruchliwy, inteligentny, pełen temperamentu. Odważny, nieustraszony, przyjazny przy spokojnej pewności siebie.

Tresura

Jest dość inteligentny i szybko powinien się uczyć nowych komend i sztuczek.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Nadają się do mieszkań pod warunkiem dostarczenia sporej ilości ruchu.

Funkcje

Jack Russell terrier spełnia następujące funkcje: