Szpic niemiecki

Szpic niemiecki

Kraj pochodzenia

NiemcyNiemcy

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 5

Sekcja: 4

Numer: 97

Szpice i psy w typie pierwotnym

Inne nazwy:

Keeshond, Wolfszpic, Szpic wilczy

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

3-8

Historia

Szpice niemieckie są potomkami „psów torfowych” (Torfhund) z epoki kamiennej, „canis familiaris palustris Rüthimeyer” oraz późniejszych „szpiców osady palowej” (Pfahlbau); są one najstarszą rasą psów w Europie Środkowej. Wiele innych ras wywodzi się od nich. W krajach nie będących niemieckojęzycznymi, szpice wilcze znane są jako keeshondy, natomiast szpice miniaturowe – jako pomeraniany.

Wygląd

Szpice urzekają z powodu swej pięknej, odstającej dzięki obfitemu podszyciu, szaty. Szczególnie imponujący jest bujny, przypominający grzywę, kołnierz wokół szyi (kryza) oraz obficie owłosiony ogon, noszony dumnie nad grzbietem. Lisia głowa z czujnymi oczami oraz małe, spiczaste, blisko osadzone uszy, nadają szpicowi jedyny w swoim rodzaju, charakterystyczny zadziorny wygląd.

Temperament

Szpic niemiecki jest zawsze uważny, żywotny i niezwykle oddany swemu właścicielowi. Jest bardzo pojętny i łatwy do wyszkolenia. Brak zaufania w stosunku do obcych oraz brak instynktu myśliwskiego czynią go idealnym psem stróżującym, zarówno na użytek domowy, jak i gospodarski. Szpic niemiecki nie jest ani płochliwy, ani agresywny. Obojętność na warunki pogodowe, krzepkość oraz długowieczność to jego najbardziej niezwykłe cechy.

Tresura

Są to bardzo inteligentne psy, szybko uczące się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Musi mieć chociaż mały ogródek. Wtedy będą się czuć dobrze.

Funkcje

Szpic niemiecki spełnia następujące funkcje: