Komondor

Komondor

Kraj pochodzenia

WęgryWęgry

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Polecany dla alergików

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 53

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Hungarian komondor, Hungarian sheepdog

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

1-3

Historia

Komondor to dawna rasa węgierskich psów pasterskich, pochodzenia azjatyckiego. Jego przodkowie w rejon Karpat przywędrowali niemal na pewno z dawnymi Madziarami, koczowniczym ludem hodowców bydła i owiec.

Wygląd

Komondor jest psem dużym i potężnie zbudowanym. Jego imponujący wygląd i pełne godności zachowanie wzbudzają respekt, a nawet obawę. Pies ten z natury swej nie jest przymilny. Jego potężne ciało pokryte jest masą długich sznurów, utworzonych ze spilśnionego włosa. Tułów, oglądany z boku, ma format krótkiego prostokąta, niewiele odbiegającego od kwadratu. Obficie owłosiona głowa wznosi się powyżej tułowia. Ogon wiszący, z końcem wzniesionym niemal poziomo do góry. Maść w kolorze kości słoniowej.

Sierść: Całe ciało porośnięte długą sierścią, na którą składają się bardziej szorstki włos okrywowy i delikatniejszy podszerstek. Ostateczny jej kształt zależy od proporcji tych dwóch rodzajów włosa. Sierść musi być koniecznie kosmata i spilśniona w płaty, albo w naturalny sposób tworzyć jednakowej długości zbite sznury. Niewielkie kępki krótszego włosa pilśnią się słabiej lub wcale. Sierść jest najdłuższa na zadzie, udach i lędźwiach, gdzie jej długość wynosi co najmniej 20-27 cm. Na grzbiecie, bokach klatki piersiowej i łopatkach średniej długości (15-22 cm), krótsza na policzkach, czole, wierzchołku głowy, uszach, szyi i kończynach (10-18 cm), najkrótsza na pysku i łapach (9-11 cm). Sierść nie może być wyczesana ani kompletnie zaniedbana.

Maść: Kość słoniowa.

Temperament

Komondor jest niewiarygodnie odważny i nigdy nie zawodzi w obronie swego pana czy powierzonego jego opiece dobytku. Atakuje cicho i zdecydowanie. Swój teren uważa za swą wyłączną własność, i nie toleruje na nim żadnego intruza. Z natury jest podejrzliwy. Za dnia obserwuje teren leżąc, w nocy jest natomiast w bezustannym ruchu.

Tresura

Potrzebna jest tresura w zkresie posłuszeństwa ze strony właściciela lub profesjonalnego tresera.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Potrzebują dużo wolnej przestrzeni. Praktycznie nie są przystosowane do życia w mieście.

Funkcje

Komondor spełnia następujące funkcje: