Kuvasz

Kuvasz

Kraj pochodzenia

WęgryWęgry

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 54

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Hungarian kuvasz

Długość życia (w latach)

10-13

Wielkość miotu

6-9

Historia

Kuvasz jest znaną od dawna rasą psa pasterskiego. Jego przodkowie przybyli w rejon Karpat podczas najazdu Madziarów, którzy wykorzystywali te psy pilnowania stad przed drapieżnikami i rabusiami. Dzięki swemu instynktowi myśliwskiemu kuvasze stały się, a czasów króla Mateusza Korwina, cenionymi psami do łowów. W miarę, jak zmniejszała się hodowla zwierząt, kuvasz w coraz mniejszym stopniu stawał się psem pasterskim, a bardziej stróżującym, a w końcu trafił do miast.

Wygląd

Psy tej rasy są duże i potężne, pokryte gęstą, falistą, białą sierścią. Ich efektowny wygląd uosabia szlachetność, siłę i nieustanną gotowość do pracy. Poszczególne części ciała składają się na harmonijna całość. Kończyny nie są ani krótkie, ani długie, kościec mocny, ale nie za ciężki, mięśnie suche i wyraźnie wykształcone. Oglądana z boku, sylwetka kuvasza ma format krótkiego prostokąta, prawie kwadratu. Pies jest mocno zbudowany, umięśniony, odznacza się żywym temperamentem i znaczną sprawnością.

Sierść: średnio twarda, falista, trochę nastroszona, bez skłonności do spilśniania się. Pod twardszym włosem okrywowym miękki, puchowy podszerstek. Włos na głowie, uszach i łapach krótki (1-2 cm), gęsty i gładki. Także na przednich i bocznych stronach nóg i na śródstopiu poniżej stawu skokowego prosty i krótki (1-2 cm). Na tylnych stronach przednich nóg pióra długości 5-8 cm , na tylnych portki sięgające stawu skokowego. Na szyi grzywa, sięgająca klatki piersiowej, szczególnie wyraźna u samców. Włos na tułowiu, udach i łopatkach długości od 4 do 12 cm, mocno pofalowany, tworzący loczki i wicherki. Ogon porośnięty na całej długości gęstym, falistym włosem, osiągającym długość 10-15 cm.

Maść: biała, dopuszczalna barwa kości słoniowej. Trufla nosa, powieki i wargi czarne. Opuszki łap czarne lub łupkowoszare. Pożądana ciemna pigmentacja podniebienia, różowe plamy dopuszczalne.

Temperament

Kuvasz jest odważny i nieustraszony. Ludzi i dobytku, oddanego pod swoją opiekę, bronić będzie z nara-żeniem życia. Pewny siebie, sprowokowany może reagować agresją. Jest przywiązany do swego właściciela i terenu, bezgranicznie oddany. Potrzebuje ruchu i zajęcia, nie ma szczególnych wymagań, wytrzymuje ekstremalne warunki klimatyczne i jest łatwy w pielęgnacji. Docenia miłość i uwagę, jaka otrzymuje.

Tresura

Kuvasz jest dość inteligentnym psem. Jednak jako pies pasterki ma skłonność do podejmowania samodzielnych decyzji.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Nie jest przeznaczony do trzymania w domu. Jest dużo szczęśliwszy na zewnątrz.

Funkcje

Kuvasz spełnia następujące funkcje: