Lwi piesek

Lwi piesek

Kartoteka

Grupa FCI: 9

Sekcja: 1.3

Numer: 233

Psy ozdobne i do towarzystwa

Inne nazwy:

Löwchen, Petit chien lion

Długość życia (w latach)

12-14

Wielkość miotu

1-5

Historia

W katedrze w Amiens, której powstanie datuje się na XIII wiek, znajduje się kamienna rzeźba, przedstawiająca dwa lwie pieski, doskonale spełniające wymogi wzorca rasy. Z kolei w XV wieku charakterystyczna postać lwiego pieska była częstym motywem, tkanym na gobelinach. Rasa cieszyła się wielkim powodzeniem wśród burgundzkich dam dworu. Szczególnie często przedstawiano lwiego pieska w XVII-wiecznej sztuce. W swym dziele „Historia naturalna” Buffon wnikliwie opisuje tę rasę, podkreślając jej unikalność. W tym samym czasie wspomina o niej szwedzki naturalista, Linneusz. Rasę nazwano „Bichon-Lwi Piesek”. Francuski klub lwiego pieska utworzono 18.11.1947.

Wygląd

Mały, inteligentny pies; radosny, o żywym i czujnym wyrazie. Mocny, o dobrym kośćcu. Krótkie i proporcjonalne ciało; wysoko noszona głowa; dobrze podkasany. Dumny i zdecydowany chód, którego dostojeństwa dopełnia szata, przystrzyżona na wzór lwiej. Nie strzyżone partie okrywy włosowej powinny być pozostawione w stanie naturalnym. Na wystawie lwia fryzura jest obowiązkowa.

WŁOS: Jedwabista, długa, falista i gęsta szata bez podszycia.

MAŚĆ: Wszystkie kolory i kombinacje kolorystyczne są dozwolone.

Temperament

Bardzo czuły i posłuszny; uważny i bystry ; łatwo adaptujący się do wszelkich warunków. Zdolny do bycia spokojnym i cichym na komendę. Swym oddanym i czułym spojrzeniem próbuje odgadnąć, czego się od niego oczekuje.

Tresura

Psy tej rasy są inteligentne i łatwe w tresurze.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Może mieszkać zarówno w mieście jak i na wsi.

Funkcje

Lwi piesek spełnia następujące funkcje: