Manchester terrier

Manchester terrier

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 1

Numer: 71

Teriery

Inne nazwy:

Black tan terrier

Długość życia (w latach)

15-16

Wielkość miotu

2-4

Historia

Nazwa tego teriera wskazuje na jego pochodzenie; jest prawdopodobne, że wśród jego przodków znajduje się whippet. Ten elegancki i pełen wdzięku terier był niegdyś szczurołapem, a i dzisiaj potrafi szybko i skutecznie rozprawić się z gryzoniami. Konkursy zabijania szczurów odbywające się zazwyczaj w pubach osiągnęły szczyt swej popularności w połowie wieku XIX. Szczególnie słynął z nich Manchester, gdzie urządzano je co tydzień, a tamtejsze teriery stały się niebawem powszechnie znane.

Wygląd

Zwarty, elegancki, silny, o odpowiedniej masie.

Sierść: ściśle przylegająca, gładka, krótka i błyszcząca, sprężysta.

Maść: głęboka czerń i soczyście mahoniowe podpalanie rozmieszczone następująco: głowa - kufa podpalana. Trufla i grzbiet nosa głęboko czarne. Powyżej oczu i na policzkach małe mahoniowe plamki. Żuchwa i podgardle podpalane, a odgraniczony zakres barwy układa się na kształt litery „V”. Kończyny przednie poniżej nadgarstków podpalane, ale na każdym palcu powinna być czarna kreska. Kreski te są wyraziste, jakby wyrysowane wzdłuż palców na wierzchu łapy. Z przodu, nad łapą znajduje się wyraźnie odgraniczona czarna plamka, jak odcisk kciuka. Strona wewnętrzna kończyn tylnych jest podpalana, na wysokości kolan następuje rozgraniczenie dwóch barw. Podpalany jest spód ogona i okolice odbytu. Znaczenie to powinno być jak najwęższe w kształcie, tak, by przykrywał je ogon. Dwie małe plamki podpalania znajdują się po obu stronach klatki piersiowej, na froncie.
Podpalanie wierzchnich partii kończyn tylnych, potocznie zwane „portkami” jest niepożądane. W żadnym razie czerń nie powinna się wtapiać w partie podpalane, odgraniczenie obu barw powinno być wyraźne.

Temperament

Bystry czujny, wesoły, z pasją łowiecką, oddany właścicielowi, zrównoważony.

Tresura

Psy te są inteligentne i szybko będą uczyć się nowych słów.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Mimo że są bardzo aktywne to nadają się nawet do mniejszych mieszkań jeżeli jest przy nich mały ogródek, do którego możemy go wypuścić.

Funkcje

Manchester terrier spełnia następujące funkcje: