Owczarek z Maremma

Owczarek z Maremma

Kraj pochodzenia

WłochyWłochy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 201

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Maremmano-abruzzese sheep sog, Pastore abruzzese

Długość życia (w latach)

10-13

Wielkość miotu

6-9

Historia

Ta starożytna rasa psów do pilnowania stad wywodzi się od psów pasterskich, po dziś dzień wykorzystywanych w Abruzzach, gdzie hodowla owiec prowadzona jest na znaczną skalę, a także od psów z toskańskiego Maremma i z Lacjum. Praktyka sezonowej zmiany pastwisk, jaka upowszechniała się po roku 1860, doprowadziła do przemieszania tych lokalnych odmian.

Wygląd

Owczarek z Maremmano i Abruzzów to pies duży, mocno zbudowany, wiejski w stylu, ale jednocześnie majestatyczny i szlachetny. Sprawia wrażenie psa potężnego, o prostokątnej sylwetce, harmonijnej budowie tułowia i głowie odpowiedniej do wielkości i masy.

Sierść: Obfita, długa, twarda w dotyku, przypomina końskie włosie, przylegająca, prosta, dopuszczalna lekko falista. Dłuższy włos tworzy konieczny kołnierz wokół szyi i niezbyt długie portki. Na głowie, uszach i przednich stronach kończyn włos krótki. Długość włosa na tułowiu osiąga 8 cm. Obfity podszerstek występuje tylko zimą.

Maść: Jednolicie biała. Odcienie kości słoniowej, blado pomarańczowe lub cytrynowe dopuszczalne, ale w ograniczonym stopniu.

Temperament

Główne zadania tego psa to pilnowanie stad i stróżowanie, do czego potrzebne jest mu zdecydowanie, odwaga i czujność. Z natury dumny i nieskory do podporządkowania się, jest jednak bardzo oddany właścicielowi i przywiązany do miejsca.

Tresura

Pierwsze dwa lata są najważniejsze. To w ciągu nich ze szczenięcia stanie sięidealnym psem stróżującym. Są inteligentne jednak ich upartość prowadzi do tego, że będą często podejmowaćsamodzielne dezycje.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Te psy zostały stworzone do życia na zewnątrz. Miały pilnować stad przez kilka miesięcy w cięzkich zimowych warunkach. Najlepszym miejscem są dla nich farmy i rancza, gdzie powinny mieć tyle wolnego miejsca jak to tylko możliwe.

Funkcje

Owczarek z Maremma spełnia następujące funkcje: