Mastif angielski

Mastif angielski

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Mastiff, Mastyf

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

2-5

Historia

Podobizny tych zwierząt występują na rzeźbach babilońskich. Psy te ze względu na swoją siłę i masę były przystosowywane do walki. Dawni przodkowie dzisiejszego mastifa angielskiego pochodzą z Azji Środkowej. Podczas okupacji Brytanii przez Rzymian pies ten stał się popularny ze względu na siłę. Psy były przywożone do Rzymu głównie jako atrakcja dla ludzi podczas walk w koloseach. Walczyły m.in. z lwami, tygrysami, bykami.

W XVII-wiecznej Anglii mastify wykorzystywane były jako psy pilnujące terenów łowieckich bogatej szlachty przed kłusownikami. Na początku XX wieku mastify występowały nielicznie. Kilku hodowców postanowiło jednak "reaktywować" rasę. Tuż przed wybuchem II wojny światowej liczba reprezentantów tej rasy zwiększyła się, a po wojnie nastąpił ponowny regres w ich hodowli. W tym czasie podjęto próby mieszania ocalonych mastifów angielskich z osobnikami z USA.

Wygląd

Głowa jest w ogólnym zarysie kanciasta, bez względu na to, z której strony ją oglądać. Pożądana szerokość; stosunek szerokości głowy do jej długości jak 2 do 3. Tułów masywny, szeroki, głęboki i długi, mocno zbudowany, kończyny rozstawione szeroko i pewnie. Mięśnie wyraźnie zarysowane. Duża wielkość nadzwyczaj pożądana, o ile połączona jest z klasą psa; wielkość i masa muszą iść w parze. Sylwetka harmonijna, potężna, masywna i związana.

SIERŚĆ : Krótka, przylegająca, nie powinna być zbyt delikatna na szyi i tułowiu.

MAŚĆ : Brzoskwiniowa, srebrzysta, płowa i ciemna pręgowana, zawsze z czarną maską, sięgającą oczodołów i obejmującą oczy, i czarnymi uszami.

Temperament

Połączenie majestatyczności i odwagi. Spokojny i oddany właścicielowi, ale zdolny do stróżowania.

Tresura

Proces tresury może być ciężki. Mają skłonność do samodzielności. Będą próbować dominować. Dlatego trzeba je nauczyć kto jest szefem.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Mastify potrzebują trochę ruchu. Powinniśmy mieć chociaż mały ogródek. Nie są aktywne wewnątrz dlatego nie potrzebujątam wiele miejsca. Jednak jest to duży pies dlatego trzeba się dobrze zastanowić czy chcemy go trzymać w domu.

Funkcje

Mastif angielski spełnia następujące funkcje: