Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 3

Numer: 11

Teriery

Inne nazwy:

English bull terrier

Długość życia (w latach)

11-14

Wielkość miotu

2-6

Historia

Ustalenia typu rasowego, charakteryzującego się jajowatą głową, dokonał w latach pięćdziesiątych XIX wieku niejaki James Higgs. Psy takie pokazano po raz pierwszy na wystawie w Birmingham w roku 1862, a klub rasy powstał w roku 1887. Standard bull teriera jest wyjątkowy z tego względu, że nie podaje wzrostu ani wagi psa, stwierdzając jedynie, że ma on być pod każdym względem harmonijny. Od początku XIX wieku znane były także bull teriery w wersji miniaturowej, ale w początkach XX wieku odmiana ta popadła w zapomnienie, a w roku 1918 Kennel Club wykreślił ją z listy uznanych ras. Jej uratowanie zawdzięczamy grupie entuzjastów pod wodzą pułkownika Richarda Glynna, założyciela klubu odmiany miniaturowej (1938). Wzorzec odmiany miniaturowej jest identyczny, podaje tylko limit wzrostu.

Wygląd

Mocno zbudowany i umięśniony, proporcjonalny i ruchliwy. Sprawia wrażenieżywotnego, zdecydowanego i inteligentnego. Jego unikalną cechę stanowi jajowata głowa, o opadającej linii profilu (down face). Niezależnie od wzrostu,psy powinny mieć wygląd samczy, a suki – suczy.

Sierść: krótka, przylegająca, jednakowej długości na całym ciele, lśniąca, twarda w dotyku. Zimą pies może mieć miękki podszerstek.

Maść: u białych psów czysto biała. Pigmentacja skóry i łaty na głowie nie są wadą. U psów kolorowych umaszczenie podstawowe powinno dominować nad bielą. Przy egzemplarzach równej klasy należy preferować psy pręgowane. Czarne pręgowane, płowe i rude, a także trójbarwne dopuszczalne. Niepożądane cętki na białym tle. Błękitna i czekoladowa maść wysoce niepożądana.

Temperament

Pełen ognia i odwagi. Chętny do zabaw. Charakteryzuje się zrównoważonym usposobieniem i potrafi być zdyscyplinowany. Choć jest psem upartym, ma wyjątkowo dobre nastawienie do ludzi.

Tresura

Tresura tej rasy wymaga poświęcenia. Jego charakter łączy dwie najgorsze cechy: agresywność mastiffów i upartość terierów. Kluczem jest jak najwcześniejsza tresura.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Dobrze czują się w terenach miejskich o ile zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu.

Funkcje

Bulterier miniaturowy spełnia następujące funkcje: