Mastif neapolitański

Mastif neapolitański

Kraj pochodzenia

WłochyWłochy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Mastino napoletano, Neapolitan mastiff, Mastyf neapolitański

Długość życia (w latach)

8-10

Wielkość miotu

6-12

Historia

Mastino napoletano (mastyf neapolitański) jest potomkiem ogromnych rzymskich mastyfów, opisanych przez Columellę w pierwszym stuleciu n.e. w księdze de Re Rustica. Rozprzestrzenione przez legiony, którym pomagały w bojach, psy te stały się przodkami wielu europejskich ras w typie mastyfa. Przeżywszy setki lat we wsiach u podnóża Wezuwiusza dopiero od 1947 roku stał sie mastino napoletano obiektem planowej hodowli, z uporem i poświęceniem prowadzonej przez grupę miłośników rasy.

Wygląd

Duży, ciężki, masywny i krępy pies. Długość ciała większa od wysokości w kłębie.

SIERŚĆ : Krótka, twarda i gęsta, jednakowej długości na wszystkich partiach ciała, przylegająca, gładka, co najwyżej 1.5 cm długości. Włos przedłużony nie może nigdzie występować.

MAŚĆ : Pożądane umaszczenia to szare, ołowiane i czarne, ale także brązowe, płowe i czerwone, niekiedy z małymi białymi znaczeniami na klatce piersiowej i końcach palców. Każda z tych maści może być pręgowana, ponadto dopuszczalne są orzechowa, gołębio szara i izabelowata w różnych odcieniach.

Temperament

Przewidywalny i lojalny, nie jest agresywny ani nie gryzie bez przyczyny. Stróż posiadłości i jej mieszkańców, zawsze czujny, inteligentny, pełen godności i majestatyczny.

Tresura

Tresura psa powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej aby uniknąć problemó związanych z próbą dominacji właściciela.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

To jest pies dobry dla domu jeżeli dom jest pso i ślino odporny :) Pies ten może żyć na zewnątrz nawet jeżeli

Funkcje

Mastif neapolitański spełnia następujące funkcje: