Mops

Mops

Kraj pochodzenia

ChinyChiny

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 9

Sekcja: 11

Numer: 253

Psy ozdobne i do towarzystwa

Inne nazwy:

Pug, Carlin, Apple

Długość życia (w latach)

12-14

Wielkość miotu

4-8

Historia

W historii mopsa można znaleźć różne hipotezy pochodzenia jego przodków. Najbardziej wiarygodna (wg. Veldhuisa) jest teoria mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym. Ta rasa, jak donoszą historycy i archeolodzy, mogła być tworzona nawet przez 1000 lat w obrębie Dworu Chińskiego. Odkrywane są szkielety mopsów w starych antycznych grobowcach z niemalże każdej dynastii. Do Wojny Opiumowej (XIX wiek) mopsy jak i inne chińskie miniaturowe rasy mogli posiadać tylko przedstawiciele dworu cesarskich Chin. Za hodowlę poza murami pałacu groziła kara śmierci. Te psy pozostawały przez setki lat tajemnicą zarówno dla świata, jak samych Chińczyków. Sytuację zmieniły dopiero liczne potyczki wojskowe (w tym wyżej wspomniana wojna) oraz kontakty handlowe brytyjsko-chińskie, dzięki którym Brytyjczycy weszli w posiadanie chińskich małych psów do towarzystwa. W tym okresie zaistniała moda na tego typu psy, które były w posiadaniu m.in. królowej angielskiej. XX wiek okazał się najtragiczniejszy dla mopsów. Podczas Rewolucji kulturalnej w Chinach doszło z rozkazu Mao do wybicia 90% populacji, przetrwały niemalże tylko te z miast kolonialnych (Hong Kong). Od tamtej pory zaczęto w Chinach psy uważać za luksus burżuazji. Dopiero w latach 90. zniesiono zakaz posiadania ich na terenie miast, wprowadzając jako ogranicznik wysokie opłaty.

Wygląd

Wybitnie kwadratowy i mocny; „multum in parvo” wyraża się w zwartości sylwetki, wzajemnych proporcjach i kondycji mięśniowej.

Temperament

Wielki urok, dostojeństwo, inteligencja. Zrównoważony, wesoły i żywy.

WŁOS: Delikatny, gładki, miękki, krótki i błyszczący; szata nie może być ani twarda, ani wełnista.

MAŚĆ: Srebrna, brzoskwiniowa, płowa lub czarna. Każda czysta, dla podkreślenia kontrastu między barwą szaty a pręgą grzbietową (czarna linia, biegnąca od potylicy do ogona) i maską. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, „pieprzyki” na policzkach, „odcisk kciuka” („diament”) na czole i pręga grzbietowa – tak czarne, jak to możliwe.

Tresura

Mopsy będą chętne do nauki ponieważ chcą zadowolić pana.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Jest dobrze przystosowany do życia w małym mieszkaniu, nie wymaga całogodzinnych spacerów na wolnym powietrzu.

Funkcje

Mops spełnia następujące funkcje: