English toy terrier

English toy terrier

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 4

Numer: 13

Teriery

Inne nazwy:

Angielski toy terrier, Toy manchester,

Długość życia (w latach)

15-17

Wielkość miotu

5-7

Historia

Rasa ta pojawiła się około 1850 roku, a w 1881 został stworzony wzorzec toy terriera. Uznaje się angielskiego toy teriera za jedną z najstarszych minatur.

Wygląd

Proporcjonalny, elegancki, zwarty o błyszczącej sierści. Sylwetka o czystym, szlachetnym obrysie.

Włos: krótki, gęsty, ściśle przylegający i błyszczący.

Umaszczenie: czarne podpalane. Czerń jest hebanowa, podpalanie można porównać z odcieniem świeżego kasztana o ciepłej tonacji. Te dwie barwy nie łączą się ze sobą, nie zlewają, ale są ściśle odgraniczone, wyraźnie obrysowane. Na wierzchniej stronie kończyn przednich podpalanie sięga nadgarstków, na spodniej dochodzi prawie do łokci. Cienka czarna kreska „maźnięcie pędzelkiem” biegnie wzdłuż każdego z palców. Czarne łatki jak „odcisk kciuka”, wyraźne w obrysie, znajdują się na środku śródręczy i na podgardlu. Przednia i wewnętrzna strona kończyn tylnych jest wyraźnie podpalana, linia odgraniczenia biegnie wzdłuż przez środek podudzia. Podpalanie zachodzące na zewnętrzną stronę kończyn, zwane „porteczkami” jest niepożądane. Kufa jest wyraźnie podpalana. Trufla nosowa jest czarna i ten kolor obejmuje wierzch kufy. Zasięg czerni odcina się pod oczami i w okolicy gardła. Małe łatki koloru podpalania znajdują się nad oczami i na każdym z policzków. Żuchwa i podgardle są podpalane. Brzegi warg są czarne. Sierść wewnątrz uszu jest podpalana. Podpalanie na tylnej, wierzchniej stronie uszu jest wadą. Na froncie, umieszczone są symetrycznie dwa podpalane znaczenia. Spód ogona, jego nasada i okolice odbytu są podpalane. Jakiekolwiek znaczenia lub skupiska białej sierści są wysoce niepożądane.

Temperament

Łączy cechy psa do towarzystwa i teriera. Czujny i bystry; przypomnijmy, że w przeszłości potrafił radzić sobie na arenie w walce ze szczurami. Nigdy nadmiernie lękliwy.

Tresura

Trzeba przyłożyć się do tresury psa już od małego. Jest inteligentny i powinien łatwo uczyć się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Będą szczęśliwsze w mniejszych mieszkaniach niż w dużych domach. Muszą czuć kontakt z

Funkcje

English toy terrier spełnia następujące funkcje: