Schipperke

Schipperke

Kraj pochodzenia

BelgiaBelgia

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 83

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Spitzkes, Spitskes, Spits

Długość życia (w latach)

15-18

Wielkość miotu

2-3

Historia

W dialekcie flamandzkim schipperke znaczy tyle, co „mały owczarek”. Wspólnym przodkiem schipperke i owczarków belgijskich był zapewne pies pasterski o nazwie leuvenaar, nieduży, o czarnej maści. Pochodzenie schipperke sięga XVII wieku; był on faworytem robotników i woźniców z dzielnicy StGery w Brukseli. Urządzali oni dla nich wystawy, na których pokazywano przede wszystkim zrobione dla psów obroże. Ogony cięto tym psom kompletnie, a zwyczaj ten utrzymywał się już od XV wieku. Psy znane były jako znakomici łowcy szczurów, myszy i kretów. Na oficjalnej wystawie schipperke po raz pierwszy pokazany został w 1882 w Spa, a popularności przysporzyła mu belgijska królowa Maria Henrietta. W 1887 pierwsze schipperke sprowadzone zostały do USA i Wielkiej Brytanii. Pierwszy wzorzec rasy opracował belgijski klub rasy, będący najstarszym klubem w tym kraju, w roku 1888. Prze lata typ rasowy został w znacznym stopniu ujednolicony, chociaż kiedyś rozważano uznanie trzech odmian, pochodzących odpowiednio z Anvers, Louvain i Brukseli.

Wygląd

Lisi. Schipperke to pies niewielki, ale bardzo solidnie zbudowany. Głowę ma klinowatą, o dobrze rozwiniętej mózgoczaszce i stosunkowo krótkiej kufie, tułów proporcjonalny, szeroki i krępy, a kościec delikatny. Charakterystyczna jest szata: bogata, o prostym, sztywnym włosie, tworzącym grzywę, żabot i portki, co daje sylwetkę zupełnie wyjątkową. Dymorfizm płciowy silnie wyrażony. Zgrabna budowa, charakter i temperament owczarka, w połączeniu z małym wzrostem, są przyczynami dużej popularności rasy, sięgającej daleko poza granice Belgii.

Temperament

Doskonały, mały pies stróżujący, zawsze gotów zaalarmować, tryskający życiem, nieufny wobec obcych. Bez ustanku aktywny i zaabsorbowany, niezmordowany, bez przerwy zainteresowany wszystkim, co dzieje się dokoła, i gotów jest odpędzić każdego, kto zbliży się do miejsca lub przedmiotu, powierzonego jego opiece. Łagodny wobec dzieci, ciekawski, zawsze chce wiedzieć, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami lub za przesuwanym przedmiotem, reagujący przenikliwym szczekaniem i nastroszeniem grzywy. Dobrze łowi myszy, szczury i krety.

Tresura

Zazwyczaj łatwe w tresurze. Nie powinny sprawiać problemów

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

To bardzo aktywne psy i potrzeby=ują dużo ruchu.

Funkcje

Schipperke spełnia następujące funkcje: