Terier szkocki

Terier szkocki

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 73

Teriery

Inne nazwy:

Scottish terrier, Aberdeen terrier

Długość życia (w latach)

13-14

Wielkość miotu

3-5

Historia

Klub szkockiego teriera powstał w 1882, w rok po napisaniu pierwszego wzorca i zaledwie w trzy lata po tym, jak kapitan Gordon Murray pokazał szkockie teriery w ich obecnej postaci. Założyciel i pierwszy przewodniczący Kennel Clubu, S.E. Shirley, był gorącym zwolennikiem rasy. W powszechnym wyobrażeniu ten krótkonogi terier z Highlands uważany jest często za groźnego Szkota. W rzeczywistości jest to pies przyjacielski dla swojej rodziny i przyjaciół, który jednak na każdy dźwięk gotów jest bronić swojego domu i obejścia.

Wygląd

Pies przysadzisty o wymiarach odpowiednich dla norowca, a więc nie za ciężki Krótkonożny, aktywny, sprawia wrażenie mocnego, przy swym niewielkim wzroście. Jak na psa tych wymiarów jego głowa wydaje się długa. Pomimo swych krótkich kończyn, bardzo ruchliwy i zwinny.

Sierść: przylegająca, dwuwarstwowa. Podszerstek jest krótki, gęsty i miękki. Włos okrywowy jest szorstki, gęsty i twardy (druciany). Taka szata chroni psa przed zmianami pogody.

Maść: czarna, pszeniczna lub pręgowana w różnych odcieniach.

Temperament

Wierny i przywiązany do swego pana, pełen godności, niezależny, niezbyt wylewny, odważny i bardzo inteligentny. Zuchwały, ale nigdy agresywny.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Lubi być trzymanym w domu ale uwielbia też zabawy na zewnątrz. Nadaje się rónież do małych mieszkań.

Funkcje

Terier szkocki spełnia następujące funkcje: