Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 3

Numer: 76

Teriery

Inne nazwy:

Brak

Długość życia (w latach)

10-16

Wielkość miotu

4-6

Historia

Rasa ta została stworzona do walk z psami poprzez łączenie Bulldogów z Terrierami, po zakazaniu szczucia Buldogów na uwiązane byki oraz niedźwiedzie w XIX-wiecznej Anglii. Na początku XX wieku (1935) został zaakceptowany przez Kennel Club jako Staffordshire Bull Terrier. W 1975 roku zarejestrowano pierwszego Staffika w American Kennel Club, był to angielski import Champion Tinkinswood Imperial. Pierwszym Champion USA (amerykańskim Championem) była suka importowana z Australii – Northwark Becky Sharpe.

Staffordshire Bull Terrier jest angielską rasą, choć często jest mylony ze swoimi amerykańskimi kuzynami – Amerykańskim Staffordshire Terrierem i Amerykańskim Pit Bull Terrierem.

Oficjalny, aktualny wzorzec dla tej rasy pochodzi z 24 czerwca 1987.

Wygląd

Staffordshire bull terrier jest psem krótkowłosym, proporcjonalnym, na swój wzrost silnym, muskularnym, aktywnym i zwinnym.

Włos: krótki, gładki i przylegający.

Umaszczenie: czerwone, płowe, białe, czarne lub błękitne lub którekolwiek z nich w białe łaty. Pręgowane w każdym odcieniu lub pręgowane z białym. Maść: czarna podpalana lub wątrobiana są niepożądane.

Temperament

Tradycyjnie już znany z nieposkromionej odwagi i wytrwałości. Wyjątkowo inteligentny i serdeczny, szczególnie w obcowaniu z dziećmi. Śmiały, nieustraszony, można na nim w pełni polegać.

Tresura

Jest inteligentnym psem i szybko się uczy.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Małe mieszkanie bedzie odpowiednie o ile zapewnimy mu odpowiednią dzienną dawkę ruchu.

Funkcje

Staffordshire bull terrier spełnia następujące funkcje: