West highland white terrier

West highland white terrier

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 85

Teriery

Inne nazwy:

Westie, Westik, Westi, West

Długość życia (w latach)

12-14

Wielkość miotu

2-5

Historia

Wywodzi się od cairn terriera - psa o rudo-brązowej sierści oraz teriera szkockiego. Wśród tych ras czasami rodziły się osobniki białe, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ uważano, że się do nich nie nadają.
Białe teriery zaczęto selekcjonować na początku XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o nich pochodzą już z XVII wieku. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą tej rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch, który rzekomo zastrzelił swojego psa podczas polowania, gdyż pomylił go z lisem, a po tym przykrym wypadku stwierdził, że trzeba stworzyć nową rasę selekcjonując i krzyżując ze sobą wyłącznie białe egzemplarze. Inne źródła podają, że pierwszym hodowcą był George Campbell.

Wygląd

Nazywany przez większość po prostu „Westie”. Jest to mały piesek, jednak mimo swoich rozmiarów jest bardzo wytrzymały. Kiedy poprosimy go o przyjęcie pozy wystawowej zrobi to bez problemu. Wspaniała cecha przydatna zwłaszcza w czasie czesania sierści, kiedy potrzebna jest nieruchoma sylwetka. Ze swoją białą sierścią i ciemnymi oczyma sprawia wrażenie bardzo eleganckiego psa.

Jest mocno zbudowany i na pokazach emanuje niezwykłą siłą. Ma głęboką klatkę piersiową i ostatnie żebra daleko sięgające do tyłu. Grzbiet jest prosty. Kończyny przednie i tylnie są dobrze umięśnione. Pies w widoczny sposób łączy w sobie siłę i aktywność.

Sierść: Dwuwarstwowa. Włos okrywowy ok. 5 cm długości, jest twardy, bez śladu lokowatości. Podszerstek krótki, miękki i gęsty. Wysoce niepożądana sierść luźna, nie dość zwarta.

Umaszczenie: białe.

Temperament

Westie jest inteligentnym psem kochającym towarzystwo człowieka, zarówno w domu jak i na zewnątrz. Ale mimo swojej miłości do ludzi, jest niezbyt przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt i psów. Jeśli trzymasz w domu inne zwierzęta przedstawiaj ich sobie stopniowo i spróbuj nie sprawiać wrażenia, że pies jest odsunięty na dalszy plan. Pieski tej rasy są wesołe i ciekawskie. Zawsze będą chciały być w centrum uwagi. Uważa się, że ich przywiązanie do właściciela jest największe wśród wszystkich terierów. Dlatego mogą być zazdrosne i będą bronić swojej pozycji w rodzinie.

Są bardzo popularną rasą z powodu ich wszechstronności. I jak większość terierów, psy te będą szczekać lub kopać, albo będą robić te dwie rzeczy jednocześnie. W ten sposób prezentują swoją dumę i uparty charakter. W pewnym momencie psy te muszą dać upust swojej wielkiej energii. Aby zniwelować niepożądane zachowania, westom należy zagwarantować codzienne spacery (potrzebne są lekcje chodzenia na smyczy, aby nie wyrywały się na wszystkie strony), aportowanie i dostęp do zabawek. Z racji tego, że psy te są bardzo aktywne, to potrzebują również dużo snu.

Tresura

Westie’ego w jednym zdaniu można opisać jako: „dużego psa zamkniętego w ciele mniejszego”. Cechy opisujące osobowość West Highland White Terriera to: odważny, inteligentny, śmiały, niezależny, wysoka samoocena i przede wszystkim upartość. Znając te cechy, możesz się przygotować do szkolenia psa.

Jeżeli będziesz wymagał za dużo na raz, pies szybko rozwinie zachowanie instynktownego zdobywania przewagi, stając się agresywnym i apodyktycznym, co będzie skutkować kąsaniem i gryzieniem. Bez względu na inteligencję pieska trzeba zrozumieć jego asertywną naturę. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanych zachowań. Przed rozpoczęciem szkolenia musisz zadać sobie pytanie: czy pies nie cierpi na brak towarzystwa, dyscypliny, aktywności lub ćwiczeń? Jeżeli brakuje mu chociaż jednego z wymienionej listy, to twój westie może zacząć rozrabiać w domu.

Niektóre komendy są ważniejsze od pozostałych, przynajmniej na początku. West Highland White Terrier powinien znać co najmniej pięć podstawowych: „do nogi”, „siad”, „leżeć”, „zostań” i „do domu”. Połączenie poleceń „siad” i/lub „leżeć” z „zostań” jest bardzo korzystne, zwłaszcza w przypadku tak aktywnego, nastawionego pozytywnie do ludzi psa. Trzeba być pewnym siebie i pozytywnie nastawionym. Każda sesja treningowa musi zakończyć się poleceniem, które pies zna, nawet kiedy przez godzinę uczył się czegoś nowego.

Ćwiczenia

Ćwiczenia działają na psa są tak samo jak na człowieka – poprawiają stan jego umysłu, są dobre dla zdrowia i utrzymują ciało w formie. Co jednak najważniejsze uwalniają od stresu. W rozwiniętych krajach powstają siłownie, gdzie zarówno pan jak i jego pies mogą biegać na bieżniach obok siebie lub jeżeli właściciel nie ma ochoty przebieżkę do może zaprowadzić psa na siłownię przeznaczoną tylko dla czworonogów, gdzie zajmą się nim specjaliści. Jeżeli jednak sam wolisz spędzać czas ze swoim pupilem to zwykła zabawa w parku będzie odpowiednia.

West Highland White Terrier, jako bardzo aktywny pies, nie może dłużej usiedzieć w jednym miejscu. Jeżeli zostawimy go na cały dzień bez wcześniejszego zaspokojenia potrzeb ruchowych, to niestety może stać się bardzo destrukcyjny. Przejawiać się to będzie poprzez szczekanie, żucie, gryzienie, upartość. W najcięższych przypadkach niepoświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu może doprowadzić do depresji.

Warunki życia

Trzeba zaspokoić ich dzienną dawkę ruchu. Najlepiej gdybysmy mieli ogródek.

Funkcje

West highland white terrier spełnia następujące funkcje: