Whippet

Whippet

Kartoteka

Grupa FCI: 10

Sekcja: 3

Numer: 162

Charty

Inne nazwy:

Snapdog

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

4-8

Historia

Chart angielski whippet został wyhodowany na terenach północnej Anglii oraz południowej Szkocji. Wizerunki tego psa można odnaleźć na obrazach pochodzących z XV wieku, ale właściwa rasa powstała dopiero w wieku XIX. Chcąc uzyskać psa zwinnego, a przy tym rączego, ludzie krzyżowali ze sobą charty angielskie greyhoundy, charciki włoskie oraz wysokonożne teriery. W okresie międzywojennym prócz odmiany krótkowłosej występowała także odmiana szorstkowłosa, lecz wkrótce została wyeliminowana z hodowli. Ze względu na bardzo dobre proporcje ciała, szybkość i zwinność, whippet przez wielu ludzi uznawany jest do dziś za ideał psa wyścigowego. Hodowcy chcieli otrzymać psa zbliżonego widokiem do greyhounda, lecz znacznie mniejszego, niewymagającego i tańszego w utrzymaniu. Pod koniec XIX wieku rosło zainteresowanie wyścigami chartów, wzrosło więc również zainteresowanie biednych robotników whippetem. Greyhound wciąż pozostawał psem typowo elitarnym, zaś whippet stał się psem dostępnym właściwie dla każdego, więc bardzo szybko stał się popularny także jako pies rodzinny.

Wygląd

Zrównoważenie i duża siła mięśni, siła połączona z elegancją i pełnymi gracji liniami. Zbudowany do szybkości i pracy. Należy unikać każdego rodzaju przesady.

Włos: Krótki, delikatny, przylegający.

Umaszczenie: Wszystkie maści lub połączenia kolorów.

Temperament

Idealny kompan, doskonale przystosowuje się do sportu i środowiska rodzinnego. Łagodny, czuły o zrównoważonym charakterze.

Tresura

Trenowanie tego psa może być fajnym i interesującym przeżyciem. Są bardzo chętne do przypodobania się panu.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Jest to pies, którego trzeba trzymać w mieszkaniu przez większość czasu. Mimo że uwielbiają zabawy na zewnątrz to nie są fizycznie i psychologicznie przystosowane do życia poza domem.

Funkcje

Whippet spełnia następujące funkcje: