Chart afgański

Chart afgański

Kraj pochodzenia

AfganistanAfganistan

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Polecany dla biegaczy i rowerzystów

Kartoteka

Grupa FCI: 10

Sekcja: 1

Numer: 228

Charty

Inne nazwy:

Afghan hound, Baluchi hound, Sage baluchi, Tazi

Długość życia (w latach)

14-16

Wielkość miotu

8-15

Historia

Bardzo stara rasa psów z grupy chartów, pochodząca z gór Afganistanu. Pierwotnie używana do polowań na wilki, lisy i gazele. Powstanie rasy datuje się na czasy przed Chrystusem. Jej oryginalna nazwa Tazi ma prawdopodobnie związek z nazwą rosyjskiej rasy Tasy (bliskość południowej Rosji i Afganistanu przemawia za wspólnym początkiem obu ras). Uznając rasę za dobro narodowe, Afgańczycy nie zezwalali na eksport psów poza kraj - dopiero w XX wieku rasa trafiła do Europy i USA. Rasa jest zarejestrowana od 1930 roku w AKC i CKC. Rasa jest zarejestrowana od 1930 roku w AKC i CKC.

Wygląd

Afgan sprawia wrażenie siły i godności oraz połączonej mocy i szybkości. Wysoko nosi głowę.
Włos: Długi, bardzo delikatny na bokach i żebrach, kończynach przednich i kończynach tylnych. U dorosłych psów, począwszy od łopatek ku tyłowi poprzez grzbiet i lędźwie tworzy się siodło, gdzie włos jest krótki i przylegający. Od czoła włos ku tyłowi głowy jest długi, tworzy wyraźny jedwabisty kosmyk. Na części twarzowej włos jest krótki. Uszy i kończyny porośnięte są obficie włosem. Na śródręczu włos może być krótki. Włos powinien układać się naturalnie. Umaszczenie: Wszystkie maści są dopuszczalne.

Temperament

Orientalny wyraz jest typowy dla rasy. Afgan przeszywa nas wzrokiem. Jest dumny i zachowuje się z dystansem, a nawet z pewną dozą dzikiej porywczości.

Tresura

Jest jednym z najciężych psów do tresury. Uczy się nowych komend znacznie wolniej niż pozostałe rasy. Musisz nauczyć się niezwykłej cierpliwości, w czasie jego tresury.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Chart afgański jest psem, który potrzebuje conajmniej dwóch 30-minutowych bloków ćwiczeniowych na dzień. W tym czasie powinien biegać samodzielnie na ogrodzonym terenie. Będą biegać dla zwykłej przyjemności, z towarzyszem lub bez. Są świetnym kompanem dla biegaczy i joggerów, ale należy pamiętąć, iż bieganie na smyczy nie jest dla nich tym samym co swobodny bieg.
Najodpowiedniejsze warunki życia: muszą mieć zapewniony odpowiednio duży obszar dla swobodnego wybiegania się. Nadają się do mieszkania jedna wtedy dużo czasu trzeba poświęcić na spacery. Najlepszym rozwiązaniem jest dom z dużym ogródkiem.

Funkcje

Chart afgański spełnia następujące funkcje: