Australian cattle dog

Australian cattle dog

Kraj pochodzenia

AustraliaAustralia

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 2

Numer: 287

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Queensland heeler, Bluey, ACD, Australian heeler, Hall's heeler

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

1-7

Historia

Rasa ta zostałą stworzona w XIX wieku w Australi. Hodowcy bydła potrzebowali wytrzymałych psów, które zniosłyby trudy australijskiego klimatu. Po wielu latach krzyżowania powstał Australian Cattle.

Wygląd

Mocny, zwarty, harmonijnie zbudowany pies roboczy, zdolny i chętny do wykonania wszelkich zadań, nawet najbardziej wymagających. Połączenie masy, siły, harmonii budowy i atletycznej, roboczej kondycji daje wrażenie wielkiej sprawności i wytrzymałości. Jakakolwiek ociężałość lub lekkość budowy są poważnymi wadami.
Sierść: Krótka, z gęstym, krótkim podszerstkiem. Włos okrywowy zwarty, prosty, twardy i przylegający, daje dobrą ochronę przed deszczem. Na spodzie tułowia dłuższy, na udach tworzy niewielkie portki. Na głowie (także wewnątrz uszu), przednich stronach kończyn i na łapach włos krótki, na szyi dłuższy i gęsty. Zarówno zbyt długi, jak zbyt krótki włos są wadliwe; odpowiednia długość na tułowiu wynosi od 2.5 do 4 cm.
Maść: - Niebieska: jednolita, przesiana lub nakrapiana, może mieć jeszcze znaczenia. Dopuszczalne znaczenia to czarne lub niebieskie łaty na głowie i podpalanie, najlepiej rozmieszczone symetrycznie. Na przednich nogach podpalanie do połowy ich wysokości, także na piersi i i spodzie żuchwy oraz kufie. Na tylnych nogach po ich wewnętrznych stronach aż po uda, na zewnętrznych poniżej stawu skokowego. Płowy podszerstek dopuszczalny, o ile nie prześwieca przez niebieski włos okrywowy. Czarne łaty na tułowiu niepożądane. - Ruda przesiana: Równomiernie rozłożona na całym ciele, podszerstek tej samej barwy, ani biały, ani kremowy, na głowie mogą występować ciemniejsze łaty, najlepiej rozmieszczone symetrycznie. Ciemniejsze rude łaty na tułowiu dopuszczalne, ale niepożądane.

Temperament

ACD, odznaczający się oddaniem i silnym instynktem obrony, jest samodzielnym obrońcą swego pana, jego stada i posiadłości. Z natury podejrzliwy wobec obcych, musi być jednak opanowany, zwłaszcza na ringu wystawowym. Jakiekolwiek wady temperamentu i budowy, upośledzające jego sprawność w pracy, muszą być uważane za poważne wady.

Tresura

Bardzo łatwy w tresurze. Pojętny, szybko uczy się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Bardzo aktywny pies i dlatego potrzebuje dużo ćwiczeń umysłowych. Znudzony pies tej rasy jest tylko problemem. Miewa wtedy zdolności destrukcyjne. Musi przebywac z ludźmi. Nie może być przywiązany łańcuchem, gdyż będzie wtedy miał problemy z osobowością.

Funkcje

Australian cattle dog spełnia następujące funkcje: