Owczarek australijski (typ amerykański)

Owczarek australijski (typ amerykański)

Kraj pochodzenia

USAUSA

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 342

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Australian shepherd

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

6-9

Historia

Chociaż na temat pochodzenia owczarka australijskiego istnieją rozmaite teorie, to można uznać, że rasa w tej postaci, w jakiej znamy ją dzisiaj, powstała na terenie Stanów Zjednoczonych. Nazwa jej wzięła się zaś stąd, że jej przodkowie - owczarki z Kraju Basków - przybyły do USA w XIX wieku z Australii. Owczarki australijskie stały się popularne dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy to w modę weszły pokazy jazdy westernowej, urządzane przy okazji wystaw koni i rodeo, i chętnie pokazywane w telewizji i filmie. Wszechstronność i łatwość szkolenia uczyniły z owczarków australijskich użyteczne i popularne psy farmerskie, a ich rozwój jest zasługą hodowców bydła i owiec, którzy potrzebowali psów wszechstronnie użytkowych, inteligentnych, o silnym instynkcie pasterskim. Poza zaletami charakteru wielu zwolenników zjednuje owczarkom australijskim ich uroda. Choć psy te są nadzwyczaj różnorodnie umaszczone, to wszystkie odznaczają się nadzwyczajnym przywiązaniem do swoich rodzin. Wszystkie te zalety zapewniają rasie stałą i rosnącą popularność.

Wygląd

Owczarek australijski jest psem harmonijnie zbudowanym, średniego wzrostu i budowy. Długość tułowia jest nieco większa od wysokości w kłębie. Rasa ta odznacza się znaczną różnorodnością umaszczeń, z których wybierać można według indywidualnego gustu. Są to psy o żywym temperamencie, chętne do współpracy z właścicielem, szybkie i sprawne, dobrze umięśnione i dość solidnie zbudowane, ale nie ciężkie, o sierści średnio długiej i grubej. Ogon cięty lub naturalnie krótki.
Sierść: średnio twarda, prosta lub falista, średniej długości, dająca dobrą ochronę przed niepogodą. Ilość podszerstka zmienia się w zależności od klimatu. Na głowie, uszach, przedniej stronie przednich nóg i poniżej stawów skokowych włos krótki i gładki. Na tylnej stronie przednich nóg niewielkie frędzle, na udach - portki. Na szyi grzywa, wyraźniejsza u psów, niż u suk. Nietypowa sierść stanowi poważną wadę.
Maść: Niebieska marmurkowa, czarna, ruda marmurkowa, czekoladowa - z podpalaniem i białymi znaczeniami lub bez. Żadna maść nie jest wyżej ceniona od innej. Przy białym kołnierzu nasady białych włosów nie powinny znajdować się poza kłębem. Biel występować może na szyi, w postaci pełnego lub częściowego kołnierza, na klatce piersiowej, nogach, kufie, jako strzałka na głowie, na spodzie tułowia, skąd może sięgać na boki, ale nie wyżej niż 10 cm powyżej poziomej linii, przeprowadzonej przez łokieć. Na głowie biel nie powinna dominować, a oczy muszą być w pełni otoczone przez pigment i kolor. Dla psów marmurkowych charakterystyczne jest, że ciemnieją z wiekiem.

Temperament

Owczarek australijski jest inteligentnym psem roboczym, wytrzymałym na tyle, by pracować przez cały dzień, odznaczającym się silnym instynktem pasterskim i stróżowania. Jest opanowany, z natury łagodny, nieskłonny do awantur. Przy pierwszym spotkaniu może wykazywać trochę rezerwy. Wszelkie przejawy lękliwości czy agresji muszą być oceniane bardzo surowo.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Nie jest to pies do miasta. Potrzebują dużej otwartej przestrzenia albo przynajmniej dużego ogrodu.

Funkcje

Owczarek australijski (typ amerykański) spełnia następujące funkcje: