Terier australijski

Terier australijski

Kraj pochodzenia

AustraliaAustralia

Rozmiar

Małe psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 8

Teriery

Inne nazwy:

Aussie, Aussie terrier, Snake dog

Długość życia (w latach)

11-14

Wielkość miotu

3-5

Historia

Najprawdopodobniej został on wyhodowany ze skrzyżowania cairn terriera, Yorkshire terriera i Dandie Dinmont terriera. Po raz pierwszy na wystawie psów zaprezentowano tę rasę w 1880 roku w Melbourne.

Wygląd

Mocny pies o krótkich kończynach, raczej długi w stosunku do swej wysokości, obdarzony typowym dla teriera charakterem: aktywny, pełen temperamentu. Jego sierść jest twarda, nie trymowana, wokół szyi tworzy wyraźną kryzę, która sięga mostka, długa, mocna głowa dodaje mu wyrazu bezpretensjonalnego śmiałka.
Włos na tułowiu dwojakiego rodzaju: szorstka, prosta i gęsta okrywa o długości ok. 6 cm i krótki, miękki w gatunku podszerstek. Na kufie, dolnej części kończyn i łapach włos nie jest długi. Umaszczenie:
a) błękitne, błękitno stalowe lub błękitno-ciemnoszare z intensywnym podpalaniem (nie piaskowym) występującym na kufie, uszach, spodniej części tułowia, dolnych partiach kończyn, łapach, wokół odbytu (nie dotyczy to szczeniąt). Im bardziej czyste i wyraźniejsze kolory, a podpalanie odgraniczone, tym lepiej. Osmolenia uważa się za wadę. Czuprynka jest błękitna, srebrna, lub o ton jaśniejsza od koloru włosa na głowie.
b) jasnopiaskowe lub czerwone z czuprynką o ton jaśniejszą. Wszelkie osmolenia lubwłosy ciemno-cieniowane traktuje się jako wadę.
c) przy każdej maści białe znaczenia na piersi i łapach stanowią wadę.

Temperament

Terier australijski jest z urodzenia psem użytkowym, lecz jego przywiązanie do właścicieli i wesołe usposobienie sprawiają, że jest doskonałym kompanem.

Tresura

Pies jest inteligentny i całkiem łatwy w tresurze. Szybko uczy się nowych komend

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Pies ten będzie się czuł dobrze nawet w małych przestrzeniach, ale wtedy musisz mu zapewnić odpowiednią ilość ćwiczeń i spacerów, żeby nie zaczął niszczyć mebli. Jedna mogą być szczęśliwsze gdy będą miały chociaż malutki ogródek.

Funkcje

Terier australijski spełnia następujące funkcje: