Basenji

Basenji

Kartoteka

Grupa FCI: 5

Sekcja: 6

Numer: 43

Szpice i psy w typie pierwotnym

Inne nazwy:

Voiceless dog, African bush dog, African barkless dog, Congo dog, Zande dog

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

4-6

Historia

Należy do pierwotnych ras psów trzymanych w domu przez ludzi zamieszkujących strefę równikową. Przez Europejczyków odkryty w Kotlinie Konga, nazywany jest także psem kongijskim lub terierem kongijskim (terierem jednak w rzeczywistości nie jest). Jego przodkowie żyli prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. W Wielkiej Brytanii zostały wyhodowane i rozmnożone po raz pierwszy w roku 1937, w USA cztery lata później. Do Polski psy tej rasy przybyły niedawno.

Wygląd

Lekkiej budowy, o delikatnym kośćcu, arystokratycznie wyglądający pies; wysoki na nogach w porównaniu do długości, zawsze zrównoważony, czujny i inteligentny. Namarszczona głowa, ze stojącymi uszami, dumnie noszona na wyraźnie łukowatej szyi; głęboka klatka piersiowa przechodząca w wyraźną talię, ciasno zwinięty ogon, tworzą obraz bardzo harmonijnego psa, o wdzięku gazeli.
WŁOS: Krótki, gładki, przylegający; bardzo delikatny.
MAŚĆ: Czysto czarna z białym; ruda z białym; czarna podpalana z białym, z podpalanymi znaczeniami nad oczami /pestki melona/, na kufie i policzkach; czarna podpalana z białym; pręgowana: rude tło z czarnymi pręgami; im wyraźniejsze pręgi, tym lepiej. Biel powinna znajdować się na łapach, klatce piersiowej i końcu ogona. Białe łapy, strzałka i kołnierz – opcjonalne.

Temperament

Nieszczekający, ale nie niemy; wydaje własny, specyficzny odgłos, będący połączeniem chichotu /rechotu/ i jodłowania. Niezwykły ze względu na swe szeroko rozumiane zamiłowanie do czystości. Inteligentny, niezależny, lecz czuły i czujny pies. Może być powściągliwy wobec obcych.

Tresura

Jest psem inteligentnym i skorym do nauki. Nie powinien sprawiać problemów.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Może żyć na zewnątrz lub wewnątrz, ale tylko pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości ruchu i ćwiczeń. Trzeba o tym pamiętać, gdyż znudzony pies zacznie przeżuwać wszystko co spotka na swojej drodze. Jeśli więc masz mieszkanie to nie powinien zostawać sam. Pod wieloma względami przypominają nadpobudliwe dzieci.

Funkcje

Basenji spełnia następujące funkcje: