Basset hound

Basset hound

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Średnie psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 6

Sekcja: 1.3

Numer: 163

Psy gończe i posokowce

Inne nazwy:

Basset, Low-set hound

Długość życia (w latach)

8-12

Wielkość miotu

5-8

Historia

Uważa się, że baset wyhodowany został w średniowieczu przez mnichów francuskich do polowania w gęstym poszyciu leśnym; pracuje z nosem przy ziemi. Jest on blisko spokrewniony z całą rodziną francuskich basetów, ale swą obecną postać zawdzięcza hodowcom brytyjskim. Pies ten zdolny jest podążać za swą najczęstszą zdobyczą – zającem – z uporem, stosunkowo wolnym tempem, na znacznych dystansach.

Wygląd

Pies gończy, krótkonożny, o znacznej masie, proporcjonalny, stylowy. Należy pamiętać, że jest to pies pracujący i musi być zdolny do pełnienia swych funkcji, a zatem powinien być mocny, sprawny i nadzwyczaj wytrzymały w polu.
SKÓRA: Luźna, elastyczna, ale nie przesadnie.
Sierść: Włos gładki, krótki, zwarty, ale niezbyt cienki. Wszystkie kontury o czystych liniach, bez frędzli. Włos długi, miękki, z frędzlami stanowi poważną wadę.
Maść: Umaszczenie zazwyczaj trójbarwne (czerń, biel i rude); dwubarwne (cytrynowe z białym); ale wszystkie umaszczenie występujące u psów gończych są dopuszczalne.

Temperament

Pies wytrwały, pracujący węchem, posiadający instynkt sfory, o głębokim, melodyjnym głosie, bardzo wytrzymały podczas polowania. Łagodny, nigdy agresywny, albo lękliwy. Uczuciowy.

Tresura

Bardzo ciężki w tresurze. Ma bardzo dobrze rozwinięty węch, więc ważne jest aby od samego początku dobrze go szkolić. Jeśli wyczuje ciekawy trop do nie będzie chciał wrócić na komendę.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Może żyć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Może być trzymany w mieszkaniach i miastach, o ile zapewnimy mu ćwiczenia i spacery. Najlepiej jeżeli będzie miał możliwość swobodnego przechadzania się po orgródku.

Funkcje

Basset hound spełnia następujące funkcje: