Bearded collie

Bearded collie

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Średnie psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 271

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Beardie, Highland collie, Hairy mou ed Collie, Mountain collie

Długość życia (w latach)

12-14

Wielkość miotu

4-12

Historia

Rasa ta pochodzi ze Szkocji, gdzie była wykorzystywana do stróżowania i zaganiania stad owiec.

Wygląd

Pies aktywny, suchej budowy, dłuższy niż wysoki, w proporcji 5 do 4 (długość tułowia mierzona od najbardziej wysuniętego ku przodowi punktu klatki piersiowej do guza siedzeniowego), przy czym suki mogą być trochę dłuższe. Choć mocny, nie powinien być nigdy ciężki, a między tułowiem i podłożem musi pozostawać „prześwit”. Charakterystyczną cechą jest żywe, pytające spojrzenie.
Sierść: Dwuwarstwowa, z miękkim i gęstym podszerstkiem. Włos okrywowy gruby, twardy i kosmaty, prosty, nie wełnisty ani kędzierzawy, choć dopuszczalny lekko pofalowany. Sierść na tyle gęsta i długa, aby dawać dobrą ochronę przed niepogodą i podkreślać kształty ciała, ale nie aż tak długa, by je zacierać. Trymowanie i strzyżenie zabronione. Grzbiet nosa porośnięty włosem krótkim i rzadkim, trochę dłuższym na bokach, tyle, by zakrył wargi. Na żuchwie długi włos tworzy charakterystyczna dla rasy brodę.
Umaszczenie: Łupkowoszare, czerwonopłowe, czarne, błękitne, w różnych odcieniach szarości, czekoladowe i piaskowe z białymi znaczeniami lub bez nich. Białe znaczenia powinny być ograniczone do kufy, strzałki na głowie, końca ogona, klatki piersiowej i łap. Gdy biel tworzy kołnierz, nasady białych włosów nie powinny sięgać poza łopatki. Na tylnych nogach biel nie może sięgać na zewnętrznej stronie powyżej stawu skokowego. Dopuszczalne niezbyt rozległe podpalanie nad oczami, wewnątrz uszu, u nasady ogona i na nogach, gdzie rozdziela biel od maści zasadniczej.

Temperament

Bystry, pełen energii, pewny siebie i aktywny. Opanowany, inteligentny pies pracujący, bez śladu agresji czy nerwowości. Ze względu na swoją łagodną naturę bearded collie jest idealnym psem dla tych, którzy mają małe doświadczenie w wychowywaniu psa.

Tresura

Łatwo uczy się nowych komend

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Posiada dużą zdolność przystosowawczą dzięki czemu będzie się dobrze czuł zarówno w mieście, jak i na wsi.

Funkcje

Bearded collie spełnia następujące funkcje: