Owczarek francuski beauceron

Owczarek francuski beauceron

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 44

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Beauceron, Owczarek francuski z Beauce, Bas rouge, Berger de beauce

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

6-7

Historia

„Owczarek z Beauce”, „Beauceron” lub „Czerwona Pończocha” - takimi nazwami określano w końcu XIX wieku starodawnego pochodzenia psy, występujące na nizinach, charakteryzujące się krótką, gładką sierścią na głowie i także krótką, twardszą na tułowiu. Z reguły przycinano im uszy. Maść miały czarną z podpalaniem, rozmieszczonym tak, że tworzyło skarpetki na kończynach, ale zdarzały się też psy szare, czarne i płowe, bez podpalania.

Wygląd

Owczarek z Beauce jest duży, masywny, silny, dobrze zbudowany i umięśniony, odporny, ale nie ociężały.
Sierść: Na głowie krótka i gładka, na tułowiu krótka, gęsta, sztywna i przylegająca, długości 3-4 cm. Musi tworzyć niewielkie, ale wyraźne portki i szczotkę na ogonie. Podszerstek krótki, gęsty i delikatny, najlepiej mysioszary, nie prześwieca przez włos okrywowy.
Umaszczenie:
a) Czarne z podpalanymi znaczeniami („Czerwona skarpeta”). Czerń powinna być czysto czarna, a podpalanie w kolorze wiewiórczym. Znaczenia rozmieszczone, jak podano poniżej:
- Plamki nad oczami.
- Na bokach kufy, zmniejszają się stopniowo ku policzkom, i nigdy nie zachodzą aż do wysokości uszu.
- Na klatce piersiowej, najlepiej dwie plamy.
- Na spodzie szyi.
- Pod ogonem.
- Na nogach, zacierając się stopniowo ku górze. Nie mogą zajmować więcej, niż 1/3 długości; po wewnętrznej stronie sięgają nieco wyżej.
b) Arlekin (szare w czarne plamy i z podpalaniem). Maść szara i czarna powinny być równomiernie rozłożone, możliwa przewaga czerni. Znaczenia podpalane takie same, jak u psów czarnych. Dopuszczalna niewielka biała plamka na piersi.

Temperament

Bezpośredni i pewny siebie. Wyraz łagodny, nigdy nie wystraszony ani smutny. Temperament beaucerona ma być łagodny i nieustraszony.

Tresura

Dość łatwe w tresurze.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Psy tej rasy od zawsze były pasterzami i takimi niech pozostaną. Tereny miejskie nie pasują do niego. Potrzebują dużych otwartych przestrzeni. Wymagają sporej dawki codziennego ruchu.

Funkcje

Owczarek francuski beauceron spełnia następujące funkcje: