Bedlington terrier

Bedlington terrier

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 1

Numer: 9

Teriery

Inne nazwy:

Rothbury terrier

Długość życia (w latach)

12-17

Wielkość miotu

3-6

Historia

Uważa się, że bedlington może poszczycić się pochodzeniem starszym, niż wszystkie inne teriery. Pochodzi z górniczego rejonu północnej Anglii i kiedyś znany był pod nazwą rothbury terier. Z czasem jego sława przekroczyła rejon pochodzenia, a klub hodowców powstał w roku 1877. Choć wygląd tego psa jest łagodny, to potrafi on być całkiem waleczny,ale nie szuka zaczepki. Jego wygląd owieczki jest zwodniczy, to pies twardy i dziarski – najprawdziwszy terier. Kiedyś mieszkańcy północnych hrabstw polowali z nim na króliki; do dzisiaj drzemie w nim dusza myśliwego.

Wygląd

Pełen wdzięku, zwinny, dobrze umięśniony pies o budowie ani wątłej, ani też ciężkiej. Głowa winna mieć kształt gruszki lub klina, w spoczynku wyraz łagodny i spokojny.
Sierść: bardzo specyficzna, gęsta, podobna do przędzy lnianej, wyraźnie odstająca , ale nie szorstka. Wyraźna tendencja do skręcania, szczególnie na głowie i kufie.
Maść: niebieska, wątrobiana i piaskowa z podpalaniem lub bez. Ciemna pigmentacja pożądana.

Temperament

Bystry, odważny i pewny siebie. Inteligentny pies do towarzystwa o silnym instynkcie łowieckim. Obdarzony dobrym charakterem, dumny, przywiązany do właściciela, ani lękliwy, ani nerwowy. Łagodny w spoczynku, pełen odwagi przy pobudzeniu.

Tresura

Łatwy w tresurze tak jak większość terierów.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Lepiej czują się w mieszkaniach niż na zewnątrz. Czerpią radość z towarzystwa ludzi.

Funkcje

Bedlington terrier spełnia następujące funkcje: