Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Kartoteka

Inne nazwy:

Black russian terrier, Tchiorny terrier,

Długość życia (w latach)

10-15

Wielkość miotu

6-12

Historia

Rasa ta powstała w Rosji na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku drogą selekcji potomstwa z kojarzeń rottweilerów, airedale terierów, nowofundlandów i sznaucerów olbrzymów; te ostatnie uważane są za głównych przodków rosyjskiego czarnego teriera. Początkowo hodowla nadzorowana była przez kynologów z wojskowego ośrodka hodowli i szkolenia Czerwona Gwiazda pod Moskwą. Celem twórców rasy było uzyskanie dużego, silnego, odważnego i dającego się układać psa służbowego, o wyraźnym instynkcie stróżowania, dającego się wykorzystać w różnego rodzaju służbach i w różnych warunkach klimatycznych. FCI uznała rasę w roku 1984.

Wygląd

Czarny terier jest dużym psem o trochę wydłużonym tułowiu, atletycznej budowy i krzepkiej konstytucji. Odznacza się masywnym kośćcem i silnym umięśnieniem, dużą głową, zwartym tułowiem, pojemną, głęboką klatka piersiową i harmonijna budową. Dymorfizm płciowy silnie wyrażony.
Sierść: Gęsta, szorstka, dwuwarstwowa, składa się z twardej, gęstej, lekko pofalowanej okrywy, okrywającej całe ciało, i krótkiego, miękkiego, gęstego podszerstka. Włos pozostawiony w stanie naturalnym, bez trymowania, ma długość od 5 do 15 cm. Głowa mocno obrośnięta, z obfitymi brwiami, wąsami i brodą. Na nogach włos długi i gęsty. Czarny terier wymaga modelowania sierści tak, aby podkreślała ona siłę i zdecydowanie psa, ale nie była przesadnie dekoracyjna. Najdłuższy włos pozostawia się na nogach i kufie; strzyżenie podkreślać ma masywność głowy, płaskie czoło, przylegające uszy, oraz masywność i dobrą budowę ciała.
Maść: Czarna, dopuszczalna niewielka ilość przesianych włosów szarych (przesianie nie powinno bejmować nie więcej, niż 1/3 powierzchni ciała).

Temperament

Pies pewny siebie i pełen godności, w każdej sytuacji opanowany. Gdy zajdzie potrzeba, natychmiast przyjmuje postawę aktywno-obronną, ale szybko uspokaja się, gdy zagrożenie mija. Oprócz ładnego wyglądu czarny terier odznacza się przyjaznym nastawieniem i wielką wytrzymałością. Dobrze reaguje na szkolenie, przystosowuje się do każdego klimatu, jest chętny do pracy i godny zaufania.

Tresura

Jest inteligentnym psem, łatwym w tresurze. Szybko uczy się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Musi być blisko człowieka i czuć jego miłość. Jest bardzo przywiązany do właściciela i nie wykazuje dużej aktywności w mieszkaniach, więc nie musi mieć dużo miejsca. Jeśli zostawi się go na zewnątrz to po prostu będzie czekał pod drzwiami aż zostanie wpuszczony z powrotem.

Funkcje

Czarny terier rosyjski spełnia następujące funkcje: