Border collie

Border collie

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Średnie psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 1

Numer: 297

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Working collie, Farm collie, English collie

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

4-8

Historia

Współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. Od 1873 roku uczestniczył on w konkursach owczarków i był eksportowany jako pracujący owczarek na wszystkie kontynenty.

Wygląd

Harmonijny, o eleganckich liniach, łączy klasę, wdzięk i budowę dostatecznie mocną, aby zapewniała odpowiednią wytrzymałość. Niepożądana budowa ciężka lub subtelna i wiotka.
Sierść: Dwie odmiany: średniodługa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszerstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnych poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.
Umaszczenie: Dopuszczalne rozmaite umaszczenia, ale biel nie może przeważać.

Temperament

Wytrzymały, zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania. Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.

Tresura

Bardzo inteligentny i posłuszny. Jedna z najmądrzejszych ras psów.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Nie jest zalecane trzymanie go w mieszkaniu. Jako pies pasterski potrzebuje dużo wolnej przestrzeni. Może wtedy ćwiczyć i biegać.

Funkcje

Border collie spełnia następujące funkcje: