Chart rosyjski borzoj

Chart rosyjski borzoj

Kartoteka

Grupa FCI: 10

Sekcja: 1

Numer: 193

Charty

Inne nazwy:

Russkaya psovaya borzaya - barzoi, Russian wolfhund

Długość życia (w latach)

10-13

Wielkość miotu

1-11

Historia

Russkaja Psowaja Borzaja jest integralną częścią kultury narodowej i historii Rosji już od IX wieków. Kroniki francuskie z XI wieku zaświadczają, że trzy barzoje przybyły do Francji wraz z córką Wielkiego Księcia kijowskiego Anną Jarosławną, która została żoną Henryka I. Wśród ich właścicieli i hodowców było wiele znanych osób, w tymcarowie i poeci: Iwan Groźny, Piotr Wielki, Mikołaj II, Puszkin, Turgieniew. Ogromne znaczenie miało powstanie słynnej hodowli „Perszinskaja Ochota” przez światłych hodowców – Wielkiego Księcia Mikołaja i Dymitra Valtseva. Od końca XIX wieku spotyka się borzoje w największych hodowlach Europy i Ameryki.

Wygląd

Jest to pies o arystokratycznym wyglądzie, dużych rozmiarów, jednocześnie suchej i mocnej budowy, o bardzo nieznacznie wydłużonych proporcjach. Suki są zwykle dłuższe od samców. Kościec mocny, ale nie masywny. Kości są dość płaskie, muskulatura sucha, dobrze rozwinięta, zwłaszcza na udach, ale niezbyt wyraźnej rzeźbie. Harmonia kształtów i ruchu jest najważniejsza.
Włos: jedwabisty, miękki i sprężysty, falisty lub tworzący krótkie pierścienie, ale nigdy drobne, zwarte loczki. Na głowie, uszach i kończynach włos jest satynowy (jedwabisty, ale nie ciężki), krótki, przylegający do ciała. Na tułowiu włos jest dość długi, falisty; w okolicach łopatek i na zadzie tworzy drobniejsze pierścienie; na bokach i udach włos jest krótszy. Włos tworzący frędzlę, portki, pióro na ogonie jest dłuższy. Włos na szyi jest gęsty i obfity.
Umaszczenie: Połączenia wszystkich kolorów ale nigdy nie z niebieskim, brązowym (czekoladowym) i wszystkimi pochodnymi tych kolorów. Wszystkie kolory mogą być jednolite lub łaciate. Frędzle, portki, pióro na ogonie są wyraźnie jaśniejsze od podstawowego tła maści. Przy kolorach z nalotem typowa jest czarna maska.

Temperament

W życiu codziennym borzoj ma charakter zrównoważony i spokojny. Na widok zwierzyny jest podniecony. Ma przeszywający wzrok i widzi z dużych odległości. Jego reakcja jest bardzo gwałtowna.

Tresura

Pies ten jest ciężki w tresurze. Uczy się komend w wolniejszym od przeciętnego tempie.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Borzoi jest dużym psem i dlatego potrzebuje nieco więcej miejsca. Jednak jeżeli zapenimy mu dużo ruchu w ciagu dnia, to może również żyć w mniejszych mieszkaniach, gdzie po prostu znajdzie sobie jakiś cichy kąt na drzemkę.

Funkcje

Chart rosyjski borzoj spełnia następujące funkcje: