Bouvier des flandres

Bouvier des flandres

Kraj pochodzenia

BelgiaBelgia

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Polecany dla alergików

Kartoteka

Grupa FCI: 1

Sekcja: 2

Numer: 191

Owczarki i inne psy pasterskie

Inne nazwy:

Flandryjski pies zaganiający, Flanders cattle dog, Owczarek flandryjski, Belgian cattle dog

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

6-10

Historia

Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi z Flandrii, regionu podzielonego pomiędzy Belgię i Francję, nie ograniczonego naturalnymi granicami geograficznymi. Pasterze i handlarze bydła selekcjonowali miejscowe psy wiejskie na podstawie cech użytkowych, w celu uzyskania jak najlepszych psów do przepędzania stad. Potomkiem wyselekcjonowanych psów jest obecny flandryjski bouvier.

Wygląd

Typ sub-brachymorficzny. Tułów krótki i zwarty, kończyny mocne i dobrze umięśnione. Bouvier flandryjski ma sprawiać wrażenie psa silnego, ale nie ociężałego. Powinien być oceniany w naturalnej pozycji, bez ustawiania przez wystawcę.
Sierść: obfita; włos okrywowy i podszerstek tworzą ochronną warstwę, dzięki czemu pies jest doskonale przystosowany do nagłych zmian pogody, typowych dla kraju pochodzenia. Sierść ma być twarda w dotyku, sucha, bez połysku, ani zbyt długa, ani zbyt krótka (około 6 cm), lekko zmierzwiona, ale nie wełnista czy kędzierzawa. Krótsza na głowie, najkrótsza na zewnętrznej stronie uszu, których wewnętrzna strona porośnięta jest włosem średniej długości. Na górnych wargach wąsy, na podbródku długa broda; razem nadają psu groźny wyraz, bardzo typowy dla rasy. Nad oczami nastroszone brwi, podkreślające kształt łuków brwiowych, ale w żadnym razie nie zasłaniające oczu. Sierść jest szczególnie twarda na grzbiecie, na kończynach także twarda, ale nieco krótsza. Niepożądana sierść gładko przylegająca, bo świadczy to o niedostatku podszerstka. Podszerstek powinien tworzyć gęstą, zbitą warstwę delikatnych, miękkich włosów; razem z włosem okrywowym daje nieprzemakalną okrywę.
Maść: Zazwyczaj szara lub pręgowana, z domieszką czerni. Maść jednolicie czarna dopuszczalna, ale mniej ceniona. Maści jasne, spłowiałe, są niedopuszczalne. Dopuszczalna mała biała gwiazdka na piersi.

Temperament

Bouvier flandryjski odznacza się zrównoważonym, rozsądnym charakterem. Jest spokojny, ale i nieustraszony. Jego bystry wyraz wskazuje na inteligencję, energię i odwagę. Najważniejsze, aby był on psem, nadającym się do pracy, i wszelkie wady, jakie mogą upośledzać wartość użytkową, muszą być oceniane surowo.

Tresura

Jest inteligentnym psem i łatwo uczy się nowych komend

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Mogą żyć w większych mieszkaniach przy zapewnieniu dużej ilości ruchu, jednak zalecany jest dom z ogródkiem.

Funkcje

Bouvier des flandres spełnia następujące funkcje: